Rövid magyarázat (definíció)
A „janitor” szó egy latin eredetű kifejezés, amely az angol nyelvben a takarítókra, gondnokokra vagy karbantartókra utal. Az ilyen személyek felelősek egy épület tisztán tartásáért és kisebb javítások elvégzéséért.
Eredet (etimológia)
A „janitor” szó a latin „ianitor” szóból származik, amelynek jelentése „ajtónálló” vagy „kapuőr”. A latin „ianua” jelentése ajtó vagy kapu, így az „ianitor” eredetileg olyan személyre utalt, aki őrzi az ajtót vagy kaput. Az idők során a jelentés kibővült, és ma már általánosan használják az épületek karbantartásával és tisztán tartásával foglalkozó személyek megnevezésére.
Kategória (szakterület, témakör)
A „janitor” szó a munkaerőpiac és az épületkarbantartás szakterületéhez tartozik. Ezen belül is kiemelten érinti az ingatlanüzemeltetés és a létesítménygazdálkodás területeit.
Részletesebb magyarázat
A janitor feladatai közé tartozik az épületek napi takarítása, beleértve a padló felmosását, a szemetesek ürítését, a mosdók tisztítását és fertőtlenítését. Emellett kisebb karbantartási munkákat is elláthatnak, mint például villanykörték cseréje, kisebb javítások elvégzése vagy akár a fűtési rendszerek ellenőrzése. A janitorok gyakran éjszakai műszakban dolgoznak, hogy ne zavarják az épületben zajló napi tevékenységeket.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Gondnok
- Takarító
- Karbantartó
- Létesítménykezelő
- Épületfelügyelő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Vendég
- Látogató
- Bérlő
- Alkalmazott (nem karbantartó)
- Menedzser
Példamondatok
- A janitor minden reggel korán kezdi a munkát, hogy az irodaház tiszta legyen mire megérkeznek az alkalmazottak.
- A gondnok tegnap kicserélte az összes kiégett villanykörtét az épületben.
- A karbantartó gyorsan elhárította a vízszivárgást a mosdóban.
- A létesítménykezelő rendszeresen ellenőrzi a fűtési rendszereket.
- Az épületfelügyelő figyelmeztette a bérlőket, hogy tartsák tisztán közös területeiket.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „janitor” kifejezést leginkább szakmai környezetben használják, ahol pontosan meghatározza egy adott munkakör feladatait. Azonban köznyelvi használatban is előfordulhat, különösen akkor, ha valaki általánosan szeretne hivatkozni egy olyan személyre, aki tisztán tartja és karbantartja az épületeket.
Kapcsolódó szavak
- Karbantartás
- Tisztítás
- Létesítménygazdálkodás
- Épületüzemeltetés
- Takarítóeszközök