Mit jelent a kollektivizálás szó?
Rövid magyarázat (definíció)
A kollektivizálás olyan folyamat, amely során a magántulajdonban lévő eszközöket, különösen a mezőgazdasági földeket és termelőeszközöket, állami vagy közösségi tulajdonba veszik át. Ennek célja általában az erőforrások közös használatának és a termelési folyamatok hatékonyabb megszervezésének elősegítése.
Eredet (etimológia)
A „kollektivizálás” szó a latin „collectivus” szóból ered, amely „közös”, „összegyűjtött” jelentéssel bír. Az „-izáció” végződés pedig egy cselekvést, folyamatot jelöl. A kifejezés a 20. század elején vált széles körben ismertté, különösen a Szovjetunióban végbement mezőgazdasági reformok kapcsán.
Kategória (szakterület, témakör)
A kollektivizálás elsősorban történelmi és gazdasági szakterületekhez kapcsolódik. Témakörében érinti a mezőgazdaságot, politikai gazdaságtant és társadalomtudományokat.
Részletesebb magyarázat
A kollektivizálás folyamata során az egyéni gazdák földjeit és termelőeszközeit államosítják vagy közösségi tulajdonba helyezik. Ez gyakran kényszerintézkedések révén valósul meg, ahol az egyéni tulajdonosokat arra kényszerítik, hogy csatlakozzanak kollektív gazdaságokhoz vagy állami farmokhoz. A leghíresebb példa erre a Szovjetunióban történt az 1920-as és 1930-as években, amikor több millió parasztot kényszerítettek arra, hogy feladják földjüket és csatlakozzanak kolhozokhoz (kollektív gazdaságok).
A kollektivizálás célja gyakran az volt, hogy növeljék a mezőgazdasági termelékenységet és biztosítsák az állam számára szükséges élelmiszer-ellátást. Ugyanakkor sok esetben ez súlyos társadalmi és gazdasági következményekkel járt, beleértve éhínségeket és tömeges elvándorlást.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Államosítás
- Közösségiesítés
- Kollektív tulajdonba vétel
- Szocializálás
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Privatizáció
- Magánosítás
- Dereguláció
- Decentralizáció
Példamondatok
- A Szovjetunióban végbement kollektivizálás sok paraszt számára tragikus következményekkel járt.
- A kollektivizálás folyamata során számos mezőgazdasági terület került állami tulajdonba.
- A kormány újabb intézkedésekkel próbálta előmozdítani a kollektivizálást.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kollektivizálás” kifejezést leggyakrabban történelmi és gazdasági kontextusban használják. Különösen gyakori olyan tanulmányokban vagy beszámolókban, amelyek a Szovjetunió történetével vagy más kommunista országok mezőgazdasági politikájával foglalkoznak. A köznyelvben ritkábban fordul elő, de ha igen, akkor is többnyire történelmi eseményekre való hivatkozással.
Kapcsolódó szavak
- Kollektíva: Egy csoport vagy közösség által közösen birtokolt és működtetett egység.
- Kollektív gazdálkodás: A termelési eszközök közös tulajdonlása és használata.
- Kolhoz: Szovjet típusú kollektív mezőgazdasági vállalat.
- Szövetkezet: Olyan szervezet, amely tagjai közös érdekeit szolgálja.