Rövid magyarázat (definíció)

A kollokviális szó olyan nyelvi kifejezésekre utal, amelyek a hétköznapi beszédben gyakran előfordulnak, de formális írásban vagy hivatalos beszédben ritkán használatosak. Ezek a kifejezések általában könnyedebbek, lazábbak és közvetlenebbek, mint a hivatalos nyelvezet.

Eredet (etimológia)

A „kollokviális” szó a latin „colloquium” szóból származik, amelynek jelentése „beszélgetés” vagy „társalgás”. A latin szó maga is két részből áll: „com-” (együtt) és „loqui” (beszélni). Tehát a kollokviális eredetileg olyan beszélgetést jelentett, amelyet baráti vagy informális környezetben folytatnak.

Kategória (szakterület, témakör)

A kollokviális kifejezések leginkább a nyelvészet és a stilisztika területéhez tartoznak. Ezen kívül gyakran találkozhatunk velük az irodalomkritikában és a kommunikációs tanulmányokban is. Mivel ezek a kifejezések a mindennapi élet részei, szociolingvisztikai kutatásokban is fontos szerepet játszanak.

Részletesebb magyarázat

A kollokviális nyelvezet jellemzően egyszerűbb szerkezeteket és köznyelvi szavakat használ. Ezek az elemek segítenek abban, hogy a beszéd könnyen érthető legyen és közelebb hozza az embereket egymáshoz. Például egy formális mondat így hangozhat: „Kérem, vegye figyelembe az alábbiakat.” Ezzel szemben egy kollokviális változat: „Figyi, erre figyelj!” A kollokviális nyelvezet különösen hasznos lehet olyan helyzetekben, ahol gyors és hatékony kommunikációra van szükség.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Hétköznapi
– Köznyelvi
– Informális
– Baráti

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Formális
– Hivatalos
– Írott
– Akadémiai

Példamondatok

  • A tanár kollokviális nyelvezetet használt, hogy jobban megértse az osztály.
  • Az üzleti találkozón kerülni kell a túlzottan kollokviális kifejezéseket.
  • A baráti társaságban mindenki kollokviálisan beszélt egymással.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

A kollokviális kifejezések leginkább köznyelvi használatban fordulnak elő. Mindennapi beszélgetések során gyakran alkalmazzuk őket barátainkkal, családtagjainkkal vagy ismerőseinkkel való kommunikáció során. Ugyanakkor bizonyos szakmai területeken is előfordulhatnak, például az oktatásban vagy az ügyfélszolgálati munkában, ahol fontos a könnyen érthető és közvetlen kommunikáció.

Kapcsolódó szavak

  • Szleng
  • Népnyelv
  • Közvetlen stílus
  • Társalgási nyelv

Write A Comment