Rövid magyarázat (definíció)
A „makulátlan” szó olyan állapotra utal, amely teljesen tiszta, hibátlan és foltmentes. Ez a kifejezés gyakran használatos arra, hogy valami vagy valaki kifogástalan állapotban van, legyen az fizikai tárgy, erkölcsi jellem vagy bármilyen más értékelhető tulajdonság.
Eredet (etimológia)
A „makulátlan” szó a latin „macula” szóból ered, amely foltot vagy hibát jelent. Az előtag „a-” vagy „an-” azt jelzi, hogy valami hiányzik vagy nincs jelen. Így a „makulátlan” szó szerinti jelentése: folt nélküli. A magyar nyelvbe a latin közvetítésével került be ez a kifejezés.
Kategória (szakterület, témakör)
A „makulátlan” szó elsősorban az irodalomban, esztétikában és erkölcsi filozófiában található meg. Használják továbbá hétköznapi beszédben is különböző kontextusokban, például tisztaságra, hibátlanságra utalva.
Részletesebb magyarázat
A makulátlan kifejezés sokféleképpen alkalmazható:
- Fizikai állapot: Tárgyak esetében a makulátlan jelző azt jelenti, hogy azok teljesen tiszták és hibátlanok. Például egy makulátlan ruha semmilyen foltot nem tartalmaz.
- Erkölcsi jellem: Személyek esetében a makulátlan erkölcs azt jelenti, hogy valaki teljesen tiszta lelkiismerettel él, és minden cselekedete erkölcsileg helyes.
- Művészet és esztétika: Egy műalkotás makulátlannak tekinthető, ha az technikailag tökéletes és esztétikailag kifogástalan.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Hibátlan
- Tökéletes
- Tiszta
- Kifogástalan
- Szeplőtelen
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Hibás
- Piszkos
- Szennyezett
- Tökéletlen
- Bűnös
Példamondatok
- A makulátlan fehér ing mindig jó benyomást kelt az üzleti találkozókon.
- A bíró makulátlan életvitele miatt nagy tiszteletnek örvendett.
- A festmény makulátlan kidolgozottsága lenyűgözte a művészetkedvelőket.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „makulátlan” szót széles körben használják mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban:
- Szakmai: Jogászok gyakran használják ezt a kifejezést egy személy erkölcsi tisztaságának leírására. Művészeti kritikákban is gyakran előfordul.
- Köznyelvi: Hétköznapi beszélgetésekben is gyakran hallhatjuk ezt a szót például ruházat vagy otthoni környezet leírására.
Kapcsolódó szavak
- Tisztaság
- Lelkiismeretesség
- Tökéletesség
- Szeplőtlenség li >
- Erkölcsösség li >
< / ul >