Rövid magyarázat (definíció)
A „bukkolás” szó egy viszonylag új keletű kifejezés a magyar nyelvben, amely a szabadidő eltöltésével, különösen az olvasással kapcsolatos tevékenységet jelöli. A bukkolás tehát azt jelenti, hogy valaki elmerül egy könyvben, intenzíven olvas, gyakran hosszabb időn keresztül.
Eredet (etimológia)
A „bukkolás” szó etimológiája meglehetősen egyszerűen visszavezethető az angol „book” (könyv) szóra. A magyar nyelvben gyakran előforduló jelenség, hogy idegen szavakat magyarosítanak, és így jött létre a „bukkolás” is. Az angol eredetű „book” szóból képzett magyar igeképzővel ellátott változat.
Kategória (szakterület, témakör)
A bukkolás elsősorban a szabadidős tevékenységek kategóriájába tartozik, de kapcsolódik az irodalomhoz és az oktatáshoz is. Az irodalmi életben és a könyvkultúrában gyakran használt kifejezés.
Részletesebb magyarázat
A bukkolás mint tevékenység nem csupán az olvasást jelenti, hanem egyfajta elmélyült állapotot is, amelyben az ember teljesen belefeledkezik a könyv világába. Ez lehet regény, szakirodalom vagy bármilyen írott anyag. A bukkolás során az olvasó kizárja a külvilágot, és csak a könyvre koncentrál. Ez a tevékenység gyakran hosszabb időt vesz igénybe, és sokan használják relaxációs céllal is.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Olvasás
- Könyvmoly
- Elmerülés
- Irodalomkedvelés
- Lapozgatás
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Nem olvasás
- Unatkozás
- Kihagyás
- Könyvkerülés
- Lustálkodás
Példamondatok
- A hétvégén annyira belefeledkeztem a bukkolásba, hogy elfelejtettem enni.
- A barátnőm igazi könyvmoly; minden este bukkolással tölti az időt.
- A nyaraláson leginkább csak bukkoltam a tengerparton.
- Neki mindig van ideje egy kis bukkolásra munka után.
- A gyerekek is szeretik a bukkolást, különösen ha izgalmas történetekről van szó.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „bukkolás” szó leginkább köznyelvi használatban fordul elő. Gyakran használják olyan emberek körében, akik szeretik az irodalmat és sokat olvasnak. Az oktatásban is előfordulhat ez a kifejezés, amikor tanárok vagy diákok beszélnek az olvasási szokásaikról.
Kapcsolódó szavak
- Könyv
- Irodalom
- Olvasási szokások
- Könyvtár
- Könyvesbolt</ li >
</ ul >