Rövid magyarázat (definíció)
A cisztron egy molekuláris biológiai kifejezés, amely egy olyan DNS-szakaszt jelöl, amely egyetlen fehérje vagy polipeptid lánc szintéziséért felelős. Gyakran a gén szinonimájaként használják, különösen az eukarióta szervezetek esetében.
Eredet (etimológia)
A „cisztron” szó az angol „cistron” kifejezésből ered, melyet Seymour Benzer alkotott meg az 1950-es években. Az elnevezés a genetikai rekombinációs tesztek során alkalmazott „cis-trans” tesztre utal. A „cis-” és „trans-” előtagok a genetikai elemek elhelyezkedését jelzik egy kromoszómán belül vagy két különböző kromoszómán.
Kategória (szakterület, témakör)
A cisztron fogalma elsősorban a molekuláris biológia és a genetika területéhez tartozik. Ezen belül is kiemelten fontos a genomika és a transzkripciós mechanizmusok tanulmányozásában.
Részletesebb magyarázat
A cisztron egy olyan DNS-szakasz, amely tartalmazza az összes szükséges információt egy adott fehérje előállításához. A cisztron szerkezete magában foglalja a promóter régiót, ahol az RNS-polimeráz enzim kapcsolódik és megkezdi az RNS-szintézist, valamint a kódoló régiót, amely az aminosavak sorrendjét határozza meg. Ezen kívül tartalmazhat intronokat és exonokat is, amelyek szabályozzák a génexpressziót és az mRNS érését.
Az eukarióta sejtekben gyakran találhatóak intronok, amelyek nem kódoló szakaszok és kivágódnak az mRNS érése során. Az exonok azok a részek, amelyek végül összeillesztődnek és meghatározzák a fehérje végleges szerkezetét.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Gén
- Kódoló szekvencia
- Genetikai egység
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Nem-kódoló régió
- Intron
- Pseudogén
Példamondatok
- A kutatók felfedezték, hogy ez a cisztron kulcsszerepet játszik a sejt növekedésében.
- A cisztron mutációi súlyos betegségekhez vezethetnek.
- A genom szekvenálása során több új cisztront is azonosítottak.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „cisztron” kifejezést elsősorban tudományos környezetben használják, különösen molekuláris biológusok, genetikával foglalkozó kutatók és orvosbiológiai szakemberek. Ritkán fordul elő köznyelvben, mivel specifikus jelentése van és főként szakmai kontextusban értelmezhető.
Kapcsolódó szavak
- DNS (Dezoxiribonukleinsav)
- mRNS (Messenger Ribonukleinsav)
- Promóter
- Exon
- Intron
- Fehérjeszintézis