Rövid magyarázat
A „Dácia” szó egy történelmi régiót jelöl, amely a mai Románia, Moldova és részben Magyarország területén helyezkedett el. Az ókori Dák Királyság központja volt.
Eredet (etimológia)
A „Dácia” kifejezés a latin „Dacia” szóból ered, amely a Dákok földjére utal. A dákok egy indoeurópai népcsoport voltak, akik az i.e. 1. évezredben éltek ezen a területen. A név valószínűleg a dákok önelnevezéséből származik, bár ennek pontos eredete nem teljesen tisztázott.
Kategória (szakterület, témakör)
A „Dácia” szó elsősorban történelmi és régészeti kontextusban használatos. Az ókori történelem és régészet tudományterületei foglalkoznak leginkább ezzel a fogalommal.
Részletesebb magyarázat
Dácia az ókorban jelentős szerepet játszott a Kárpát-medence és a Balkán-félsziget történelmében. A dákok jól szervezett társadalomban éltek, melynek központja Sarmizegetusa volt. A rómaiak számára a dákok elleni háborúk komoly kihívást jelentettek, de Traianus császár végül sikeresen hódította meg Dáciát i.sz. 106-ban. Ezt követően Dácia római provinciává vált, és számos római kolónia létesült itt.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Dák Királyság
- Dákföld
- Transilvania (részben átfedő terület)
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Róma (a hódító hatalom)
- Barbárság (a római szemlélet szerint)
Példamondatok
- A dák király Decebalus uralkodása alatt Dácia ellenállt a római hódításnak.
- Traianus császár i.sz. 106-ban meghódította Dáciát.
- Dácia gazdag arany- és ezüstbányái vonzották a rómaiakat.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „Dácia” kifejezést leginkább történészek, régészek és történelem iránt érdeklődők használják szakmai kontextusban. Az oktatásban is gyakran előfordul, különösen az ókori történelem tanulmányozásakor.
Kapcsolódó szavak
- Dákok
- Sarmizegetusa
- Traianus császár
- Római Birodalom
- Kárpát-medence