Rövid magyarázat (definíció)
A „dászkál” szó egy régi magyar kifejezés, amely a tanítót vagy oktatót jelöli. Ez a fogalom leginkább a falusi iskolákban használt tanítóra utal, aki az alapvető ismereteket adja át a gyerekeknek.
Eredet (etimológia)
A „dászkál” szó eredete a latin „docere” szóból származik, amelynek jelentése „tanítani”. A szó valószínűleg a középkori latin nyelvből került át a magyar nyelvbe, és az idők során alakult ki mai formájában. Az etimológiai vizsgálatok szerint a szó átalakulása során több lépésen ment keresztül, míg végül elnyerte jelenlegi alakját és jelentését.
Kategória (szakterület, témakör)
A „dászkál” szó az oktatás és pedagógia szakterületéhez tartozik. Elsősorban az alapfokú oktatás kontextusában használatos, különösen olyan történelmi vagy néprajzi leírásokban, amelyek a régi falusi iskolai életet mutatják be.
Részletesebb magyarázat
A dászkál szerepe és jelentősége különösen fontos volt a régi időkben, amikor még nem voltak állami iskolák minden településen. A dászkál feladata volt az írás-olvasás, számolás és alapvető vallási ismeretek megtanítása. Gyakran egyetlen személy töltötte be ezt a szerepet egy egész faluban, így nemcsak pedagógiai, hanem közösségi funkciót is ellátott.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Tanító
- Oktató
- Pedagógus
- Mester
- Tudósító
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Tanuló
- Diák
- Hallgató
- Tanítvány
- Növendék
Példamondatok
- A falu dászkálja minden reggel korán kelt, hogy előkészítse az órákat.
- A dászkál nagy türelemmel tanította meg a gyerekeket írni és olvasni.
- A régi időkben a dászkál nemcsak tanító volt, hanem lelki vezető is.
- A dászkál munkája nélkülözhetetlen volt a kis falvak életében.
- A gyerekek tisztelettel néztek fel a dászkálra.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „dászkál” kifejezés elsősorban történeti és néprajzi leírásokban fordul elő. Manapság már ritkán használják köznyelvben, inkább csak szakmai körökben vagy irodalmi művekben találkozhatunk vele. A szó használata különösen akkor válik relevánssá, amikor régi idők oktatási rendszereiről esik szó.
Kapcsolódó szavak
- Iskola
- Tanterem
- Katedra
- Könyv
- Tábla