Rövid magyarázat (definíció)
Az enkausztika egy ősi festészeti technika, amely forró viasz és pigmentek keverékének felhasználásával készül. Az eljárás során a művész melegíti a viaszt, majd különböző színezékeket ad hozzá, hogy létrehozza a kívánt képet vagy mintát.
Eredet (etimológia)
Az „enkausztika” szó a görög „enkaustikos” szóból származik, ami annyit jelent, hogy „beégetni”. Ez utal arra a folyamatra, amely során a festéket hő segítségével rögzítik a felületre. Az eljárás eredete az ókori Görögországba nyúlik vissza, ahol már az i.e. 5. században is használták.
Kategória (szakterület, témakör)
Az enkausztika elsősorban a képzőművészet és a festészet területén található meg. Ezen belül is kiemelkedő szerepe van az antik művészetben és az ikonfestészetben.
Részletesebb magyarázat
Az enkausztikus festészet lépésről lépésre történik. Először is a művész kiválasztja az alapanyagot, ami lehet fa, vászon vagy más megfelelő felület. Ezután következik a viasz melegítése és különböző pigmentek hozzáadása. A viaszt ecsettel vagy spatulával viszik fel az alapra, majd hő segítségével rögzítik azt. Az eljárás különleges hatást kölcsönöz a műnek: tartós és ellenálló lesz az idő múlásával szemben.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Viaszfestés
- Forróviasszal festés
- Beégetett festészet
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Olajfestés
- Akrilfestés
- Akvarellfestés
Példamondatok
- A múzeumban egy gyönyörű enkausztikus festményt láttam.
- A művész forró viasz segítségével alkotta meg ezt az enkausztikus képet.
- Az enkausztika különleges technikája miatt tartósabbak ezek a művek más festményeknél.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az enkausztika elsősorban szakmai körökben ismert és alkalmazott technika, különösen a képzőművészek és restaurátorok körében. Ugyanakkor egyre népszerűbbé válik hobbi művészek között is, akik érdeklődnek az ősi technikák iránt.
Kapcsolódó szavak
- Pigmentek
- Művészet
- Képzőművészet
- Festészet
- Viasz
- Hőkezelés