Rövid magyarázat (definíció)
A fibróma egy jóindulatú daganat, amely elsősorban kötőszövetből áll. Ezek a daganatok általában lassan növekednek és nem terjednek át más szervekre. Fibrómák gyakran előfordulnak a bőrön, de megjelenhetnek belső szervekben is.
Eredet (etimológia)
A „fibróma” szó a latin „fibra” szóból származik, amely rostot jelent, és a görög „-oma” végződésből, ami daganatot jelöl. Tehát a „fibróma” szó szerint rostos daganatot jelent.
Kategória (szakterület, témakör)
A fibróma az orvostudomány és különösen az onkológia területéhez tartozik. Az onkológia a daganatos betegségek tanulmányozásával és kezelésével foglalkozik.
Részletesebb magyarázat
A fibrómák két fő típusra oszthatók: kemény fibrómák (dermatofibromák) és puha fibrómák (acrochordons vagy skin tags). A kemény fibrómák általában kicsi, kemény csomók, amelyek leggyakrabban a bőrön jelennek meg. A puha fibrómák viszont lógó kis kinövések, amelyek gyakran a nyakon, hónaljban vagy ágyékban találhatók.
A fibrómák okai nem teljesen ismertek, de feltételezhetően genetikai tényezők és bizonyos környezeti hatások is szerepet játszanak kialakulásukban. Bár ezek a daganatok jóindulatúak, néha eltávolításuk szükséges lehet esztétikai okokból vagy ha irritációt okoznak.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Fibroma
- Kötőszövetszaporulat
- Bőrkinövés
- Jóindulatú daganat
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Malignus tumor
- Rosszindulatú daganat
- Carcinoma
Példamondatok
- A páciens bőrén több kisebb fibróma volt látható.
- A dermatológus eltávolította a nyakon található puha fibrómát.
- A biopszia kimutatta, hogy a csomó egy jóindulatú fibróma.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „fibróma” kifejezés leginkább szakmai körökben használatos, például orvosi diagnózisokban és kutatásokban. Köznyelvben ritkábban fordul elő; ott inkább olyan kifejezéseket hallunk, mint „bőrkinövés” vagy „jóindulatú csomó”.
Kapcsolódó szavak
- Dermatofibroma
- Acrochordon
- Tumor
- Kötőszövet
- Biopszia