Rövid magyarázat (definíció)
A „gerencsér” szó egy régies magyar kifejezés, amely fazekast, cserépedény készítőt jelent. A gerencsér mestersége a kerámiák és cserépedények készítésével foglalkozik, gyakran hagyományos technikákat alkalmazva.
Eredet (etimológia)
A „gerencsér” szó a magyar nyelvben a középkorban vált használatossá, és valószínűleg szláv eredetű. A szláv nyelvekben található hasonló kifejezések is a fazekas mesterségre utalnak. A szó eredeti formája a régi magyar nyelvben „gerenchar” volt, amely később alakult át a mai „gerencsér” formára.
Kategória (szakterület, témakör)
A „gerencsér” szó elsősorban a kézműves mesterségek kategóriájába tartozik. A fazekasság és kerámia készítésének történelme és technikái tartoznak ide. Ezen kívül a néprajz és történelem témakörében is fontos szerepet játszik.
Részletesebb magyarázat
A gerencsér mesterség az egyik legrégebbi kézműves szakma, amely már az őskorban is létezett. A gerencsérek agyagból különféle használati tárgyakat készítettek, mint például edényeket, tálakat, korsókat és dísztárgyakat. Az agyagot először megtisztították, majd formázták és égették kemencében, hogy kemény és tartós legyen. A gerencsérek munkáját nagyra értékelték a közösségekben, mivel termékeik mindennapi életük fontos részét képezték.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Fazekas
- Cserépiparos
- Keramikus
- Agyagműves
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Gépész
- Kovács
- Asztalos
- Kőműves
Példamondatok
- A faluban híres volt a gerencsér műhelye.
- Nagyapám gerencsérként dolgozott egész életében.
- A múzeumban számos régi gerencsér által készített edény látható.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „gerencsér” szó inkább szakmai körökben használatos, különösen olyan kontextusokban, amelyek a hagyományos kézműves mesterségekkel vagy néprajzzal kapcsolatosak. Köznyelvben ritkábban fordul elő; inkább helyette a „fazekas” kifejezést használják.
Kapcsolódó szavak
- Agyag
- Kerámia
- Mesterség
- Kemence
- Díszítés