Mit jelent a kóda szó?
Rövid magyarázat (definíció)
A „kóda” szó egy zenei kifejezés, amely az olasz „coda” szóból ered, jelentése „farok”. A zenei terminológiában a kóda egy zenemű vagy tétel végén található szakasz, amely lezárja és összefoglalja a művet.
Eredet (etimológia)
A „kóda” szó az olasz „coda” szóból származik, amelynek jelentése „farok”. Az olasz nyelvben ez a szó a latin „cauda” szóból ered. A zenei terminológiában a 18. században kezdett elterjedni, amikor a zeneszerzők rendszeresen alkalmazták műveik lezárására.
Kategória (szakterület, témakör)
A „kóda” kifejezés elsősorban a zenetudomány és zeneelmélet területén használatos. Zeneszerzők, zenészek és zenehallgatók körében ismert fogalom.
Részletesebb magyarázat
A kóda egy olyan zenei részlet, amely egy zenemű vagy tétel végén található. Funkciója, hogy lezárja és összefoglalja az előtte elhangzottakat. A kóda gyakran tartalmaz variációkat az előző témákból, új motívumokat vezet be vagy egyszerűen csak fokozza a feszültséget, hogy grandiózus befejezést érjen el. A kódák különböző hosszúságúak lehetnek: van, hogy csak néhány ütemből állnak, de akár több percesek is lehetnek nagyobb kompozíciók esetében.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Zárlat
- Befejezés
- Lezárás
- Utójáték
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Bevezetés
- Expozíció
- Nyitány
- Előjáték
Példamondatok
- A zenemű kódája lenyűgöző volt, ahogy az utolsó akkordok lassan elhaltak.
- A szerző különösen hangsúlyos kódát írt a darab végére.
- A koncerten hallott művek közül ennek volt a legdramatikusabb kódája.
- A kóda során az összes fő téma visszatért egy rövid variáció erejéig.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „kóda” szó leggyakrabban szakmai körökben fordul elő, főként zeneszerzők, zenetudósok és zenészek használják. Ugyanakkor köznyelvi használata is előfordulhat olyan kontextusban, ahol valaki zenei művekről beszél vagy ír.
Kapcsolódó szavak
- Téma
- Variáció
- Mellékdallam
- Tétel
- Zeneszerzés
- Műfaj</ li >
</ul >