Rövid magyarázat (definíció)

Az „ecce homo” latin kifejezés, amely szó szerint azt jelenti: „Íme, az ember!” Ezt a mondatot Pál Pilátus mondta Jézus Krisztusról, amikor bemutatta őt a népnek a keresztre feszítése előtt.

Eredet (etimológia)

Az „ecce homo” kifejezés a latin nyelvből származik. Az „ecce” szó jelentése „íme”, míg a „homo” jelentése „ember”. A kifejezés eredetileg a Bibliában, az Újszövetségben található, pontosabban János evangéliumában (19:5), ahol Pál Pilátus e szavakkal mutatja be Jézust a tömegnek.

Kategória (szakterület, témakör)

Az „ecce homo” kifejezés elsősorban teológiai és vallási szövegekben fordul elő, de gyakran használják művészeti és irodalmi kontextusban is. Emellett filozófiai diskurzusokban is megjelenhet, különösen az emberi természet vagy szenvedés témájának tárgyalásakor.

Részletesebb magyarázat

Az „ecce homo” kifejezés mélyebb értelmezést nyerhet a történelmi és kulturális kontextus figyelembevételével. A Biblia szerint Pál Pilátus e szavakkal mutatta be Jézust a népnek, miután megkorbácsolták és töviskoronával koronázták meg. Ez a pillanat egyfajta irónia és tragédia keveréke, hiszen Pilátus szavai egyszerre utalnak Jézus emberi mivoltára és isteni küldetésére. Művészeti alkotásokban gyakran ábrázolják ezt a jelenetet, kiemelve az emberi szenvedés univerzális aspektusait.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Íme az ember
– Az ember itt van
– Nézd az embert

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

Az „ecce homo” kifejezésnek nincs közvetlen ellentéte, mivel specifikus történelmi és vallási kontextusban használt kifejezésről van szó. Azonban ha az emberi mivolt hangsúlyozását vesszük alapul, akkor olyan kifejezések jöhetnek szóba mint:
– Isteni lény
– Égi teremtmény

Példamondatok

– Amikor Pilátus kimondta: „Ecce homo”, mindenki elcsendesedett.
– A festmény központi alakja Jézus, akit Pilátus éppen bemutat: „Ecce homo”.
– Az író új könyvében gyakran hivatkozik az „ecce homo” jelenetre.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

Az „ecce homo” kifejezést leggyakrabban teológiai és vallási szövegekben használják. Emellett művészeti alkotások címeként is előfordulhat, például festményeknél vagy irodalmi művekben. Filozófiai diskurzusokban is alkalmazható az emberi létezés vagy szenvedés elemzésekor.

Kapcsolódó szavak

– Passió
– Keresztre feszítés
– Megváltás
– Szenvedés
– Emberiség

Write A Comment