Mit jelent az exoterm szó?
Rövid magyarázat (definíció)
Az „exoterm” kifejezés olyan folyamatokra utal, amelyek során hő szabadul fel. Az ilyen reakciókban a rendszer energiát ad le a környezetének, így a környezet hőmérséklete emelkedik.
Eredet (etimológia)
Az „exoterm” szó a görög eredetű „exo-” előtagból és a latin „-thermicus” utótagból származik. Az „exo-” jelentése „kívül”, míg a „-thermicus” jelentése „hővel kapcsolatos”. Tehát az exoterm szó szerinti fordítása: „külső hővel kapcsolatos”.
Kategória (szakterület, témakör)
Az exoterm kifejezés leggyakrabban a kémia és a fizika területén használatos. Különösen fontos szerepet játszik a termodinamika és a kémiai reakciók tanulmányozásában.
Részletesebb magyarázat
Exoterm folyamatok során energia szabadul fel, amely gyakran hő formájában távozik. Ilyen folyamat lehet például egy egyszerű égési reakció, ahol az üzemanyag és az oxigén reagálva hőt és fényt bocsát ki. A vegyületek közötti kötések átrendeződése során keletkező energia nagy része hőkisugárzás formájában jelenik meg.
A kémiai reakciókat energetikai szempontból két nagy csoportra oszthatjuk: exoterm és endoterm reakciókra. Az exoterm reakciók során felszabaduló energia miatt ezek gyakran önfenntartóak, mivel a keletkező hő további reakciókat indít be.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Hőkibocsátó
- Energiatermelő
- Hőtermelő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Endoterm
- Hőelnyelő
- Energianyerő
Példamondatok
- A fa égése egy tipikus exoterm folyamat.
- A vegyészek különös figyelmet fordítanak az exoterm reakciókra, mivel ezek gyakran hirtelen hőkibocsátással járnak.
- Egyes ipari eljárások alapját az exoterm reakciók képezik.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „exoterm” szó leginkább szakmai körökben használatos, különösen a kémia, fizika és mérnöki tudományok területén. A köznyelvben ritkábban fordul elő, de bizonyos kontextusokban – például oktatási anyagokban vagy tudományos ismeretterjesztésben – találkozhatunk vele.
Kapcsolódó szavak
- Termodinamika
- Kémiai reakció
- Energiaátalakulás
- Kötési energia
- Reakciókinetika