Rövid magyarázat (definíció)
A daltonizmus, más néven színtévesztés, egy olyan látászavar, amely során az érintett személy nem képes megkülönböztetni bizonyos színeket. Leggyakrabban a vörös és zöld színek összetévesztéséről van szó, de léteznek más típusai is ennek az állapotnak.
Eredet (etimológia)
A „daltonizmus” kifejezés John Dalton angol tudós nevéből származik, aki elsőként írta le ezt a jelenséget 1798-ban saját tapasztalatai alapján. Dalton maga is színtévesztő volt, és munkássága során felfedezte, hogy ez az állapot örökletes lehet.
Kategória (szakterület, témakör)
A daltonizmus az orvostudomány és a szemészet területéhez tartozik. Ezen belül is a látászavarok kategóriájába sorolható.
Részletesebb magyarázat
A daltonizmus hátterében általában genetikai okok állnak. Az emberi szem háromféle csapsejtet tartalmaz, amelyek különböző hullámhosszúságú fényre érzékenyek: rövid hullámhosszú (kék), közepes hullámhosszú (zöld) és hosszú hullámhosszú (vörös). A színtévesztés akkor alakul ki, ha ezek közül valamelyik csapsejt hibásan működik vagy hiányzik.
A leggyakoribb formája a protanópia és a deuteranópia, amelyek a vörös illetve zöld színek érzékelésének zavaraival járnak. Ritkább esetekben előfordulhat tritanópia is, amely a kék szín érzékelésének zavara.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Színtévesztés
- Színvakság
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Normál színlátás
- Tökéletes színlátás
Példamondatok
- A daltonizmus miatt Péter nem tudja megkülönböztetni a pirosat és a zöldet.
- A daltonizmussal élők számára kihívást jelenthet a közlekedési lámpák felismerése.
- Sokan nem is tudják, hogy daltonisták, amíg egy szemészeti vizsgálat fel nem tárja ezt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „daltonizmus” kifejezést leginkább szakmai körökben használják, például orvosok és szemészek. Köznyelvben inkább a „színtévesztés” szóval találkozhatunk gyakrabban.
Kapcsolódó szavak
- Látászavar
- Csapsejt
- Szemészet
- Genetika
- Kromoszóma