Rövid magyarázat
A „lahar” kifejezés egy vulkanológiai szakszó, amely egy vulkáni eredetű törmelékárra utal. A lahar egy sárfolyam, amely vulkáni hamu, törmelék és víz keverékéből áll, és nagy sebességgel áramlik le a vulkán lejtőjén.
Eredet
A „lahar” szó a jávai nyelvből származik, ahol eredetileg is ezt a fajta vulkáni törmelékárat jelölte. A szó indonéziai eredete jól tükrözi a régió vulkanikus aktivitását és a helyi lakosság tapasztalatait ezen természeti jelenséggel kapcsolatban.
Kategória
A lahar a geológia és vulkanológia területéhez tartozik. Ezek az áramlatok különösen fontosak a földtudományokban, mivel jelentős hatással vannak a tájformálódásra és komoly veszélyt jelenthetnek az emberi életre és infrastruktúrákra.
Részletesebb magyarázat
A laharok kialakulása általában vulkánkitörés után következik be, amikor a kitörés során felgyülemlett hamu és törmelék vízzel keveredik. Ez a víz származhat esőből, olvadó hóból vagy jégből, illetve magából a vulkánból is. A laharok rendkívül veszélyesek lehetnek, mivel nagy sebességgel haladnak és hatalmas mennyiségű anyagot képesek mozgatni. Egyes laharok több tíz kilométert is megtehetnek, mielőtt elérik végső nyugvóhelyüket.
Szinonimák
– Vulkáni sárfolyam
– Törmelékár
– Piroklasztikus áradat
Ellentétes jelentésű szavak
– Szárazföldi mozgás
– Talajcsuszamlás (bár ez hasonló jelenség, de nem tartalmaz vizet)
– Felszíni erózió
Példamondatok
– A Mount St. Helens kitörése során hatalmas lahar alakult ki, amely elérte a környező településeket.
– Az indonéziai Merapi vulkán környékén élők számára a laharok állandó fenyegetést jelentenek.
– A geológusok figyelmeztettek egy esetleges lahar kialakulására az El Salvador-i Santa Ana vulkán közelében.
Használati területek
A „lahar” kifejezést elsősorban szakmai körökben használják, különösen geológusok és vulkanológusok között. Azonban természeti katasztrófák kapcsán gyakran előfordulhat köznyelvi használatban is, különösen olyan régiókban, ahol aktív vulkáni tevékenység zajlik.
Kapcsolódó szavak
– Vulkán
– Kitörés
– Hamufelhő
– Piroklasztikus anyag
– Geomorfológia