Rövid magyarázat (definíció)
A feniletilamin egy természetesen előforduló kémiai vegyület, amely az emberi agyban és más szervezetekben is megtalálható. Kémiai képlete C8H11N, és az amfetaminok családjába tartozik. Gyakran nevezik „szerelmi molekulának” is, mivel szerepet játszik a boldogság és a vonzalom érzésében.
Eredet (etimológia)
A feniletilamin szó a görög „pheno-” (jelentése: fény) és „ethylamine” (etil-amin) szavakból származik. Az etimológia arra utal, hogy ez a vegyület egy fényes, vagyis jelentős hatással bíró amin-csoportot tartalmaz.
Kategória (szakterület, témakör)
A feniletilamin a biokémia és az idegtudomány területéhez tartozik. Ezen belül is kiemelkedő szerepet játszik a neurokémia és a pszichofarmakológia tudományágakban.
Részletesebb magyarázat
A feniletilamin egy monoamin alkaloid, amely neurotranszmitterként működik az emberi agyban. Szerepe van az érzelmi állapotok szabályozásában, különösen a boldogság és eufória érzésében. A feniletilamin növeli a dopamin szintjét az agyban, ami hozzájárulhat a jó közérzet kialakulásához. Különösen magas koncentrációban található meg csokoládéban, ami részben magyarázhatja annak hangulatjavító hatását.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- PHEA
- Benzilmetil-amin
- β-feniletilamin
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Szerotonin antagonista
- Dopamin antagonisták
Példamondatok
- A csokoládé fogyasztása növelheti az agy feniletilamin szintjét.
- A feniletilamint gyakran nevezik a „szerelmi molekulának”.
- Kutatások szerint a feniletilamin hozzájárulhat az eufória érzéséhez.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A feniletilamint leginkább szakmai körökben használják, például biokémikusok és neurobiológusok kutatásaiban. Azonban köznyelvi használata is előfordulhat, különösen olyan kontextusban, ahol az emberek érzelmi állapotairól vagy hangulatjavító ételekről beszélnek.
Kapcsolódó szavak
- Dopamin
- Szerotonin
- Noradrenalin
- Endorfinok
- Neurotranszmitterek