Rövid magyarázat (definíció)
Az „eretnek” szó olyan személyre utal, aki eltér a hivatalosan elfogadott vallási vagy ideológiai tanításoktól. Az eretnekség gyakran negatív konnotációval bír, mivel az illető általában szembekerül a vallási vagy ideológiai hatóságokkal.
Eredet (etimológia)
Az „eretnek” szó a görög „hairetikos” kifejezésből származik, amely választásra vagy véleményre utal. A latin nyelvben „haereticus” formájában jelent meg, majd innen került át a középkori latinba és végül a magyar nyelvbe. Az eredeti görög kifejezés semleges volt, de idővel negatív értelmezést kapott a keresztény egyházakban.
Kategória (szakterület, témakör)
Az „eretnek” kifejezés elsősorban a vallástörténet és teológia területén használatos, de alkalmazható bármilyen ideológiai kontextusban is, ahol valaki eltér az uralkodó nézetektől.
Részletesebb magyarázat
Az eretnekség fogalma különösen fontos volt a középkori kereszténységben, amikor az egyház szigorúan őrködött doktrinális tisztasága felett. Az eretnekeket gyakran üldözték, megkínozták vagy kivégezték. Az inkvizíció például egy olyan intézmény volt, amely az eretnekség felderítésére és megbüntetésére jött létre. Az eretnekség azonban nem csak a keresztény világban létezett; más vallások és ideológiák is hasonlóan kezeltek mindenkit, aki eltért az elfogadott tanításoktól.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Hitehagyó
- Szektás
- Disszidens
- Renegát
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Hívő
- Ortodox
- Konformista
- Lojális
Példamondatok
- A középkorban sok tudóst eretneknek bélyegeztek új felfedezéseik miatt.
- A reformáció során sokan váltak eretnekekké az egyházi dogmákkal szemben.
- A modern társadalomban is találhatunk olyanokat, akiket eretneknek tartanak radikális nézeteik miatt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
Az „eretnek” szó használata leggyakrabban történelmi és vallási kontextusban fordul elő, de átvitt értelemben is alkalmazható bármilyen helyzetben, ahol valaki eltér az uralkodó nézetektől vagy szabályoktól. Ilyen módon használható politikai, filozófiai vagy akár tudományos diskurzusokban is.
Kapcsolódó szavak
- Eretnekség
- Inkvizíció
- Doktrína
- Disszidencia
- Kánon