Rövid magyarázat (definíció)
A magfúzió olyan nukleáris reakció, amelyben két könnyű atommag egyesül, hogy egy nehezebb magot alkosson. Ez a folyamat hatalmas mennyiségű energiát szabadít fel, és a csillagokban, például a Napban is ez az energiaforrás.
Eredet (etimológia)
A „magfúzió” szó két részből áll: „mag” és „fúzió”. A „mag” a latin „nucleus” szóból ered, amely atommagot jelent. A „fúzió” pedig a latin „fusio” szóból származik, ami öntést vagy olvasztást jelent. Így a magfúzió szó szerint az atommagok összeolvadását jelenti.
Kategória (szakterület, témakör)
A magfúzió az atomfizika és a nukleáris fizika területéhez tartozik. Ezen belül is fontos szerepet játszik az energiatermelésben és az asztrofizikában.
Részletesebb magyarázat
A magfúzió során két vagy több könnyű atommag egyesül egy nehezebb maggá. Ez a folyamat hatalmas mennyiségű energiát szabadít fel, mivel az újonnan kialakult nehezebb mag tömege kisebb, mint az egyesített könnyű magok tömegeinek összege. Az eltűnt tömeg energiává alakul át az Einstein-féle E=mc² képlet alapján.
A Napban és más csillagokban a hidrogénatomok fúziója héliummá történik, ami óriási mennyiségű energiát bocsát ki fény és hő formájában. A magfúzió tehát alapvető szerepet játszik az univerzum energiaegyensúlyában.
A földi alkalmazások közül kiemelkedik a fúziós energia kutatása, amely potenciálisan végtelen és tiszta energiaforrást jelenthetne. Jelenleg azonban technológiai kihívásokkal küzdünk ennek megvalósításában.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Nukleáris fúzió
- Atommag-összeolvadás
- Fúziós reakció
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Maghasadás
- Nukleáris hasadás
- Fisszió
Példamondatok
- A Nap energiája nagyrészt hidrogénatomok magfúziójából származik.
- A tudósok évtizedek óta dolgoznak azon, hogy földi körülmények között is fenntarthatóvá tegyék a magfúziós reakciókat.
- A fúziós reaktorok nagy előnye lenne, hogy kevesebb radioaktív hulladékot termelnének.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „magfúzió” kifejezés elsősorban szakmai körökben használatos, különösen az atomfizika és nukleáris fizika területén. Azonban gyakran előfordul köznyelvi használatban is, főként amikor a csillagok működéséről vagy jövőbeli energiatermelési lehetőségekről van szó.
Kapcsolódó szavak
- Nukleáris reakció
- Plazma
- Hidrogénbomba
- Csernobili katasztrófa (ellentétként)
- Tóriumreaktor (alternatív energiaforrásként)