Rövid magyarázat (definíció)
A „despota” szó olyan személyre utal, aki korlátlan hatalommal rendelkezik és ezt a hatalmát gyakran kegyetlenül vagy önkényesen gyakorolja. A despoták általában nem tűrnek ellenvéleményt és erőszakkal tartják fenn uralmukat.
Eredet (etimológia)
A „despota” szó a görög „δεσπότης” (despótēs) szóból származik, amely eredetileg ház urát vagy gazdát jelentett. A középkori latinban „despota” formában terjedt el, majd a modern nyelvekbe is átkerült. Az eredeti jelentés idővel kibővült és negatív konnotációt kapott, mivel az abszolút hatalommal való visszaélésre utalt.
Kategória (szakterület, témakör)
A „despota” kifejezés elsősorban a politikatudomány és történelem területén használatos. Az abszolutizmus, autokrácia és diktatúra tanulmányozása során gyakran találkozunk ezzel a fogalommal.
Részletesebb magyarázat
A despotizmus olyan kormányzati forma, ahol egyetlen személy birtokolja az összes hatalmat, és ezt gyakran erőszakkal vagy megfélemlítéssel tartja fenn. A despoták rendszerint saját érdekeiket helyezik előtérbe és nem törődnek alattvalóik jólétével. Történelmünk során számos példa van despotikus uralkodókra, akik kegyetlen módszerekkel irányították népeiket.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Diktátor
- Zsarnok
- Tiran
- Autokrata
- Abszolutista
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Demokrata
- Liberális
- Konzultáló vezető
- Kollektív vezető
- Szabadelvű
Példamondatok
- A despota király minden ellenállást elfojtott birodalmában.
- A történészek gyakran említik őt mint kegyetlen despotát.
- A despota uralma alatt az emberek nem mertek szabadon beszélni.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „despota” szó mind szakmai, mind köznyelvi használatban előfordul. Politikai elemzők és történészek gyakran használják a kifejezést különböző uralkodók vagy vezetők leírására. Köznyelvben pedig általában negatív értelemben alkalmazzák olyan személyekre, akik túlzott mértékben kontrollálják környezetüket.
Kapcsolódó szavak
- Despotizmus
- Autokrácia
- Diktatúra
- Totalitarizmus
- Tiranizálás li >
ul >