Rövid magyarázat (definíció)
A bacchanália kifejezés eredetileg az ókori római Bacchus isten tiszteletére rendezett ünnepségeket jelentette, amelyek féktelen mulatozásról és extatikus állapotba kerülésről voltak híresek. Ma már általánosan használjuk olyan események leírására, ahol a résztvevők mértéktelenül fogyasztanak alkoholt és önfeledten szórakoznak.
Eredet (etimológia)
A „bacchanália” szó a latin „Bacchanalia” kifejezésből származik, amely Bacchus, a bor és mámor istenének ünnepét jelölte. A latin szó gyökerei pedig a görög „Bakhosz” névből erednek, amely Dionüszosz isten egyik neve volt. A Bacchanalia ünnepek az ókori Rómában váltak híressé, különösen a Kr.e. 2. században.
Kategória (szakterület, témakör)
A bacchanália elsősorban történelmi és kulturális szakterülethez kapcsolódik, de jelentősége van a nyelvészetben és a társadalomtudományokban is. Az események jellege miatt gyakran említik a szociológiai és pszichológiai tanulmányokban is.
Részletesebb magyarázat
A bacchanália eredeti formájában egy vallási rituálé volt, amely során Bacchus hívei összegyűltek, hogy bort fogyasszanak, táncoljanak és énekeljenek. Ezek az ünnepségek idővel egyre féktelenebbé váltak, ami miatt a római szenátus Kr.e. 186-ban betiltotta őket. A tiltás ellenére a bacchanáliák továbbra is fennmaradtak kisebb közösségekben és titkos találkozókon.
A modern nyelvhasználatban a bacchanália már nem feltétlenül kapcsolódik vallási kontextushoz; inkább olyan helyzeteket ír le, ahol az emberek mértéktelenül mulatnak és gyakran elvesztik önkontrolljukat. Ez lehet egy nagyobb buli vagy fesztivál, ahol az alkohol és más tudatmódosító szerek fogyasztása központi szerepet játszik.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Orgia
- Mulatság
- Dorbézolás
- Tivornya
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Aszkézis
- Mértékletesség
- Önmegtartóztatás
- Szerénység
Példamondatok
- A hétvégi buli igazi bacchanália volt; mindenki mértéktelenül ivott és táncolt hajnalig.
- A történészek szerint az ókori Rómában tartott bacchanáliák gyakran vezettek rendbontásokhoz.
- A filmben bemutatott jelenet egy tipikus bacchanáliát ábrázol: zene, tánc és hatalmas mennyiségű bor.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „bacchanália” kifejezést mind szakmai környezetben (pl. történelmi tanulmányokban) mind pedig köznyelvben használják. Történészek gyakran hivatkoznak rá az ókori Róma társadalmi életének elemzésekor, míg a modern nyelvhasználatban inkább bulikra vagy fesztiválokra utalnak vele.
Kapcsolódó szavak
- Bacchus
- Dionüszosz
- Borünnep
- Tivornya
- Rituálé