Rövid magyarázat (definíció)
A „bandita” szó egy olyan személyre utal, aki törvénytelen tevékenységeket folytat, különösen rablásokat és fosztogatásokat. A banditák gyakran csoportokban működnek és erőszakos módszerekkel szerzik meg a javakat másoktól.
Eredet (etimológia)
A „bandita” szó olasz eredetű, az olasz „bandito” szóból származik, amely száműzött vagy törvényen kívüli személyt jelent. Az olasz kifejezés a latin „bannire” szóból ered, ami annyit tesz: „kihirdetni” vagy „kitiltani”. Az angol nyelvben a 16. század végén jelent meg először.
Kategória (szakterület, témakör)
A „bandita” szó leginkább a bűnözés és kriminológia témaköréhez tartozik. Ezen kívül történelmi kontextusban is gyakran használják, amikor híres banditákról vagy banditacsoportokról esik szó.
Részletesebb magyarázat
A banditák általában olyan személyek vagy csoportok, akik a társadalmi normák és törvények ellen lázadnak. Tevékenységeik közé tartozik a rablás, fosztogatás, emberrablás és zsarolás. Történelmileg a banditák gyakran szegényebb rétegekből származtak és úgy tekintettek rájuk, mint akik az igazságtalan társadalmi rendszerek ellen harcolnak. Azonban modern értelemben inkább bűnözőknek tekintjük őket.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Rabló
- Tolvaj
- Betyár
- Zsivány
- Bűnöző
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Törvénytisztelő
- Hős
- Jótékonykodó
- Védelmező
- Őrző
Példamondatok
- A helyi rendőrség elfogott egy hírhedt banditát.
- A banditák éjjel támadtak meg egy karavánt.
- A falusiak rettegtek a közeli erdőben bujkáló banditáktól.
- A történelem során sok híres bandita vált legendává.
- A western filmek gyakori szereplői a vadnyugati banditák.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „bandita” kifejezést használhatjuk mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. Szakmai környezetben leginkább kriminológiai tanulmányokban és történelmi elemzésekben találkozhatunk vele. Köznyelvben pedig gyakran használják filmekben, irodalomban és mindennapi beszélgetések során.
Kapcsolódó szavak
- Betyárság
- Bűnszervezet
- Kalandor
- Kalandorregény li >
- Törvényenkívü li li >
< / ul >