Rövid magyarázat (definíció)
A bariton egy zenei kifejezés, amely egy férfi énekhangot jelöl, amely a tenor és a basszus hangfekvések között helyezkedik el. A bariton hangszín gazdag, mélyebb tónusú és erőteljes, de nem olyan mély, mint a basszus.
Eredet (etimológia)
A „bariton” szó az olasz „baritono” kifejezésből származik, amely a görög „barytonos” szóból ered. A görög szó összetett: „barys” jelentése „nehéz” vagy „mély”, míg a „tonos” jelentése „hang”. Így a bariton szó eredeti jelentése „mély hang”.
Kategória (szakterület, témakör)
A bariton kifejezés elsősorban a zene és az ének szakterületén használatos. Konkrétan az opera, az oratóriumok és más vokális műfajok területén találkozhatunk vele gyakran. Emellett zenei oktatásban és hangképzésben is fontos szerepet játszik.
Részletesebb magyarázat
A bariton hangterjedelme általában G2-től G4-ig terjed, de ez énekestől függően változhat. A bariton hangszín különösen sokoldalú, mivel képes széles skálán mozogni mind dinamikában, mind kifejezőerőben. Az operairodalomban a bariton szerepek gyakran hősies vagy gonosz karaktereket ábrázolnak. Például Verdi operáiban számos híres bariton szerep található, mint például Rigoletto vagy Germont az „Traviata” című operában.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Baritono (olaszul)
- Baryton (franciául)
- Barítono (spanyolul)
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Tenor
- Basszus
- Alt
- Szoprán
Példamondatok
- A zenekar új tagja egy tehetséges bariton énekes.
- A bariton hangja mélyen és gazdagon töltötte be a koncerttermet.
- A darab főszerepét egy világhírű bariton alakította.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A bariton kifejezést leginkább szakmai körökben használják, különösen zenei és énekes közegben. Azonban köznyelvben is előfordulhat, különösen amikor valaki egy férfi énekhang típusát szeretné meghatározni.
Kapcsolódó szavak
- Opera
- Hangfekvés
- Zeneelmélet
- Klasszikus zene
- Énektanár