Rövid magyarázat (definíció)
A batikolás egy textilfestési technika, amely során a szövetet különböző módszerekkel – például csomózással, hajtogatással vagy viasz alkalmazásával – részlegesen védik meg a festéktől, így a festés során egyedi minták és színek jönnek létre.
Eredet (etimológia)
A „batikolás” szó az indonéz „batik” szóból ered, amely a jávai nyelvben azt jelenti, hogy „írni” vagy „pontozni”. A technika Indonéziából származik, ahol évszázadok óta használnak viaszt és növényi festékeket a textíliák díszítésére. Az európai nyelvekbe a 19. században került be.
Kategória (szakterület, témakör)
A batikolás a textilművészet és kézművesség kategóriájába tartozik. Ezen belül is elsősorban a díszítőművészetek és a hagyományos népművészetek területén találkozhatunk vele.
Részletesebb magyarázat
A batikolás során a textilt először különböző módokon előkezelik. Ez lehet hajtogatás, csomózás vagy viasz felvitele. Az előkészített anyagot ezután festékbe mártják. Ahol az anyag el van zárva a festéktől – például csomók alatt vagy viaszos részeken –, ott megőrzi eredeti színét. Ezt az eljárást többször megismételhetik különböző színekkel és mintákkal, amíg el nem érik a kívánt hatást.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Tie-dye
– Szövetfestés
– Textilfestés
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Egyszínű festés
– Monokróm festés
Példamondatok
– A nyári fesztiválra készítettünk néhány batikolt pólót.
– A batikolás technikájával készült ruhák mindig egyediek és különlegesek.
– A műhelyben megtanultuk, hogyan használjuk a viaszt a batikoláshoz.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A batikolást mind szakmai körökben, mind pedig köznyelvi használatban megtalálhatjuk. Művészeti iskolákban és kézműves műhelyekben gyakran tanítják ezt a technikát. Emellett otthoni kreatív tevékenységként is népszerű, hiszen egyszerű eszközökkel is látványos eredményeket lehet elérni.
Kapcsolódó szavak
– Viasz
– Festék
– Textil
– Hajtogatás
– Csomózás
– Minta