Rövid magyarázat (definíció)
A „belletrista” szó olyan írót vagy szerzőt jelöl, aki szépirodalmi műveket alkot. A szépirodalom (franciául „belles-lettres”) az irodalom azon ága, amely esztétikai értékeket hangsúlyoz, és amelynek célja elsősorban az olvasó szórakoztatása és érzelmi hatásának kiváltása.
Eredet (etimológia)
A „belletrista” szó a francia „belles-lettres” kifejezésből származik, amely szó szerint „szép irodalmat” jelent. Az „i” végződés a latin nyelvből került át az újlatin nyelvekbe, majd onnan az angolba és más európai nyelvekbe. A kifejezés eredetileg a 17-18. századi Franciaországban terjedt el, amikor a művészetek és az irodalom iránti érdeklődés megnövekedett.
Kategória (szakterület, témakör)
A „belletrista” kifejezés elsősorban az irodalomtudomány és a művészetek területén használatos. Az ilyen szerzők gyakran regényeket, novellákat, esszéket vagy verseket írnak, amelyek célja az esztétikai élmény nyújtása.
Részletesebb magyarázat
A belletristák olyan írók, akik munkájuk során nagy hangsúlyt fektetnek a stílusra, a nyelvi gazdagságra és a narratív technikákra. Munkáik gyakran nem csupán történeteket mesélnek el, hanem mélyebb filozófiai és érzelmi rétegeket is tartalmaznak. A belletristák különösen odafigyelnek arra, hogy műveik ne csak tartalmilag, hanem formailag is vonzóak legyenek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Szépirodalmár
- Író
- Novellista
- Regényíró
- Költő
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Tudományos író
- Újságíró
- Tényirodalom szerzője
- Műszaki író
- Szakíró
Példamondatok
- A kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő belletristája új regénnyel jelentkezett.
- A belletristák művei gyakran tele vannak metaforákkal és szimbólumokkal.
- Számos klasszikus szépirodalmi művet belletristák írtak.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „belletrista” kifejezést leggyakrabban szakmai körökben használják, különösen irodalomtudósok és kritikusok. Ugyanakkor köznyelvi használata is előfordulhat, amikor valaki egy író stílusát vagy munkásságát jellemzi.
Kapcsolódó szavak
- Irodalom
- Szerző
- Művészetek
- Narratíva
- Esztétika