Rövid magyarázat (definíció)
A „berukkol” szó a magyar nyelvben azt jelenti, hogy valaki bevonul katonai szolgálatra. Ezt a kifejezést gyakran használják arra, hogy leírják az aktust, amikor egy személy megkezdi a sorkatonai vagy önkéntes katonai szolgálatát.
Eredet (etimológia)
A „berukkol” szó eredete a német „einrücken” szóra vezethető vissza, amelynek jelentése hasonló: bevonulni, belépni. A szó magyarosított formája a 19. században terjedt el, főként a Habsburg Birodalom idején, amikor a német nyelv hatása erősen érezhető volt a magyar katonai terminológiában.
Kategória (szakterület, témakör)
A „berukkol” kifejezés elsősorban a katonai szakterületen használatos. Ez a szó leginkább a hadsereg és más fegyveres erők kontextusában fordul elő, de alkalmanként köznyelvi használatban is megjelenhet.
Részletesebb magyarázat
A „berukkol” folyamatának része lehet az orvosi vizsgálat, az adminisztratív ügyintézés és az alapkiképzés megkezdése. Az első lépés általában egy hivatalos értesítés vagy behívó kézhezvétele, amelyben meghatározzák a bevonulás időpontját és helyszínét. A bevonulás napján az újoncok regisztrálnak és átesnek különböző egészségügyi és pszichológiai vizsgálatokon. Ezt követően kezdődik az alapkiképzés, amely során megtanulják az alapvető katonai ismereteket és készségeket.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Bevonul
- Besoroz
- Katonai szolgálatot kezd
- Fegyverbe áll
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Leszerel
- Kivonul
- Elbocsát
- Felszabadít
Példamondatok
- A fiatal férfi augusztusban berukkolt a hadseregbe.
- A behívó kézhezvétele után két héttel kellett berukkolnia.
- Nagyapám 1944-ben rukkolt be először katonának.
- A barátom önkéntesen rukkolt be a nemzetvédelmi erőkbe.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „berukkol” kifejezés leginkább szakmai kontextusban használatos, különösen katonai környezetben. Azonban előfordulhat köznyelvi használatban is, például történelmi események kapcsán vagy filmekben és irodalomban.
Kapcsolódó szavak
- Kiképzés
- Sorkatonaság
- Behívólevél
- Kaszárnya
- Katonaság
- Tartalékos