Rövid magyarázat (definíció)
A borovicska egy hagyományos, fenyőalapú szeszes ital, amelyet elsősorban a Kárpát-medence és a környező területek népei fogyasztanak. Az ital jellegzetes ízét a boróka bogyóiból nyeri, amelyeket az alkoholos alapba áztatnak.
Eredet (etimológia)
A „borovicska” szó a szláv nyelvekből származik, ahol a „borovica” kifejezés a borókafenyőt jelenti. A szót először a 18. században dokumentálták írásban, és azóta is használatos különböző változatokban a közép-európai régióban.
Kategória (szakterület, témakör)
A borovicska az alkoholos italok kategóriájába tartozik, pontosabban a párlatok közé sorolható. A gasztronómia és az etnobotanika is foglalkozik vele, mivel előállítása és fogyasztása kulturális jelentőséggel bír.
Részletesebb magyarázat
A borovicska készítése során borókabogyókat áztatnak alkoholban, majd lepárolják az elegyet. Az így kapott ital erős és aromás ízvilágot kap, amelyet gyakran más fűszerekkel és növényi kivonatokkal is gazdagítanak. A borovicska hagyományosan tisztán fogyasztandó, de koktélok alapanyagaként is használható.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Borókabogyó pálinka
– Juniper brandy
– Fenyőpálinka
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Alkoholmentes ital
– Gyümölcslé
– Víz
Példamondatok
– A baráti összejövetelen mindenki megkóstolta a házi készítésű borovicskát.
– Az étterem különleges itallapján szerepelt egy koktél, amelynek alapja borovicska volt.
– Nagyapám mindig azt mondta, hogy a hideg téli estéken egy pohár borovicska melegíti fel legjobban az embert.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A borovicskát leggyakrabban köznyelvi használatban találjuk meg, főként ünnepi alkalmakkor és baráti összejöveteleken. Számos országban azonban gasztronómiai különlegességként is számon tartják, és gourmet éttermek itallapján is megtalálható.
Kapcsolódó szavak
– Pálinka
– Boróka
– Alkohol
– Lepárlás
– Gasztronómia