Rövid magyarázat (definíció)
A brakkvíz olyan víztípus, amely sótartalma a frissvíz és a tengervíz közötti értékek között helyezkedik el. Általában 0,5-30 gramm sót tartalmaz literenként, ami magasabb a frissvíznél, de alacsonyabb a tengervíznél.
Eredet (etimológia)
A „brakkvíz” kifejezés a holland „brak” szóból származik, ami sósat vagy enyhén sósat jelent. A „víz” szó pedig az óangol „wæter” szóból ered, amely az indo-európai nyelvcsalád egyik alapvető kifejezése.
Kategória (szakterület, témakör)
A brakkvíz fogalma leginkább a hidrológia, oceanográfia és környezettudomány területéhez kapcsolódik. Ezen kívül fontos szerepet játszik az ökológiában és a vízgazdálkodásban is.
Részletesebb magyarázat
A brakkvíz olyan víztípus, amely természetes módon fordul elő ott, ahol édesvíz keveredik tengervízzel. Ez leggyakrabban folyótorkolatoknál, lagúnáknál és mocsaraknál figyelhető meg. A brakkvízi környezetek különleges ökoszisztémákat hoznak létre, amelyek sajátos növény- és állatvilággal rendelkeznek. Például sok halfaj és rákfélék kifejezetten ilyen környezetben élnek és szaporodnak. A brakkvízi területek gyakran átmeneti zónák is egyben, ahol különböző sótartalmú vizek találkoznak és keverednek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Enyhén sós víz
- Sótartalmú édesvíz
- Átmeneti víz
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Frissvíz
- Tengervíz
- Sós víz
Példamondatok
- A folyótorkolatoknál gyakran találkozhatunk brakkvízzel.
- A mangrove erdők tipikusan brakkvizes környezetekben találhatók.
- A halászok különösen kedvelik a brakkvizes területeket a gazdag halállomány miatt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „brakkvíz” kifejezést leginkább szakmai kontextusban használják, például hidrológiai tanulmányokban vagy ökológiai kutatásokban. Azonban köznyelvi használatra is alkalmas lehet, főként ha valaki természeti jelenségekről beszél.
Kapcsolódó szavak
- Folyótorkolat
- Mangrove erdő
- Lagúna
- Sósvíz-keveredés
- Ökoszisztéma