Rövid magyarázat (definíció)

A „briganti” szó egy régi, olasz eredetű kifejezés, amely a középkorban és a korai újkorban gyakran használták. A jelentése általában „bandita” vagy „útonálló”, olyan személy, aki törvényen kívüli tevékenységeket folytatott, például rablásokat és fosztogatásokat.

Eredet (etimológia)

A „briganti” szó az olasz nyelvből származik, ahol eredetileg a „brigante” kifejezés formájában létezett. Ez a szó pedig a latin „briga” szóból ered, amely harcot vagy csatát jelent. A középkori Európában a „briganti” kifejezést gyakran használták a törvényen kívüli bandák tagjainak megnevezésére, akik vidéki területeken tevékenykedtek.

Kategória (szakterület, témakör)

A „briganti” szó elsősorban történelmi és nyelvészeti szakterületekhez kapcsolódik. Történészek és etimológusok gyakran találkoznak ezzel a kifejezéssel középkori és reneszánsz kori forrásokban, amikor az útonállók és banditák társadalmi szerepét vizsgálják.

Részletesebb magyarázat

A brigantik általában kis csoportokban működtek, és gyakran hegyvidéki vagy erdős területeken bújtak meg, ahol könnyebben el tudtak rejtőzni az üldözők elől. Tevékenységük leginkább rablásokra és fosztogatásokra korlátozódott, de néha politikai célokat is szolgáltak. Például néhány briganti csoport a helyi nemesség elleni lázadásokban vett részt vagy védelmi pénzeket szedett be az utazóktól.

Szinonimák (rokon értelmű szavak)

– Bandita
– Útonálló
– Rabló
– Fosztogató
– Törvényen kívüli

Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)

– Rendőr
– Katona
– Őr
– Békefenntartó
– Törvénytisztelő polgár

Példamondatok

  • A középkorban sok falu szenvedett a brigantik támadásaitól.
  • A hegyek között rejtőzködő briganti csoportok gyakran fosztogatták az arra járó kereskedőket.
  • A helyi hatóságok hosszú ideig nem tudták elfogni a hírhedt brigantit.

Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)

A „briganti” szó leginkább történelmi kontextusban használatos, amikor középkori vagy reneszánsz kori banditákról van szó. Azonban irodalmi művekben is előfordulhat, különösen azokban, amelyek történelmi témákat dolgoznak fel. A modern köznyelvben ritkábban találkozunk vele.

Kapcsolódó szavak

– Lázadó
– Zsoldos
– Parasztfelkelő
– Bandavezér

Write A Comment