Rövid magyarázat (definíció)
A „buddha” szó alapvetően egy szanszkrit kifejezés, amely „megvilágosodott” vagy „felébredt” személyt jelent. A buddhizmusban a Buddha címet azokra alkalmazzák, akik elérték a teljes megvilágosodást és megszabadultak a szamszára, azaz az újjászületés körforgásától.
Eredet (etimológia)
A „buddha” szó a szanszkrit „budh” gyökből származik, ami azt jelenti, hogy „felébredni”, „megérteni” vagy „tudatosulni”. Az ókori Indiában használták először ezt a kifejezést, és később terjedt el a buddhizmus révén más ázsiai kultúrákba is.
Kategória (szakterület, témakör)
A buddha szó leginkább a vallástudomány és filozófia területéhez tartozik, különösen a buddhizmushoz. Ezen kívül kulturális antropológiában és történettudományban is gyakran találkozhatunk vele.
Részletesebb magyarázat
A buddhizmusban a Buddha cím nem egyetlen személyre korlátozódik, bár leggyakrabban Gautama Sziddhártha hercegre utalnak vele, aki Kr.e. 6. században élt és alapította meg a buddhizmust. A megvilágosodás állapotát elérő személyek mind Buddhanak tekinthetők. A megvilágosodás során az ember felismeri az élet szenvedéseit okozó tényezőket és megszabadul tőlük.
A buddhista hagyományok szerint több Buddha létezik vagy létezett különböző korszakokban. Az egyik legismertebb ilyen figura Maitreya Buddha, aki a jövőben fog megjelenni.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Megvilágosodott
- Felébredt
- Tudatos
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Tudatlan
- Sötétben tapogatózó
- Alvó
Példamondatok
- A Buddha tanításai ma is milliókat inspirálnak világszerte.
- A meditáció során törekedünk arra, hogy elérjük a buddha állapotot.
- A megvilágosodás útján járva mindenki lehet buddha.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A buddha szó használata elsősorban vallási és filozófiai kontextusban fordul elő. A szakmai irodalomban gyakran találkozhatunk vele vallástudósok, filozófusok írásaiban. Köznyelvben ritkábban használják, de előfordulhat spirituális beszélgetésekben vagy irodalmi művekben.
Kapcsolódó szavak
- Buddhizmus
- Meditáció
- Nirvána
- Dharma
- Karma