Rövid magyarázat (definíció)
A „bugris” szó egy magyar kifejezés, amely általában egy műveletlen, durva vagy faragatlan személyre utal. Gyakran pejoratív értelemben használják, és lenéző módon jellemzi az illetőt.
Eredet (etimológia)
A „bugris” szó eredete a magyar nyelvben nem teljesen tisztázott, de valószínűsíthetően a német „Bauer” (paraszt) szóból származik. Az átvétel során a szó jelentése módosult és negatív konnotációval bővült, ami a falusi, műveletlen emberekre utal.
Kategória (szakterület, témakör)
A „bugris” szó elsősorban a nyelvészet és a társadalomtudományok területéhez tartozik, különösen a szociolingvisztika és az etimológia tárgykörébe. Használata főként köznyelvi, de előfordulhat irodalmi művekben is.
Részletesebb magyarázat
A „bugris” kifejezés használata során gyakran találkozhatunk vele olyan kontextusban, ahol az illető viselkedése vagy megjelenése miatt kapja ezt a jelzőt. Például egy durván viselkedő személyre mondhatják azt, hogy „bugris”, ezzel utalva arra, hogy nincs meg benne az udvariasság vagy kifinomultság.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Paraszt
– Műveletlen
– Faragatlan
– Durva
– Bunkó
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Kifinomult
– Művelt
– Udvarias
– Kulturált
– Elegáns
Példamondatok
1. Az új kolléga igazi bugris: hangosan beszél és nem figyel másokra.
2. Ne viselkedj úgy, mint egy bugris! Próbálj meg udvarias lenni.
3. A falusi emberről gyakran bugrisként beszéltek a városiak.
4. A vendégsereg között akadt néhány bugris is, akik nem tudták betartani az etikettet.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „bugris” szó leginkább köznyelvi használatban fordul elő. Mindennapi beszélgetésekben gyakran találkozhatunk vele, különösen akkor, ha valaki másokat minősít vagy jellemez. Ritkábban szakmai környezetben is előfordulhat, például irodalmi művekben vagy szociológiai tanulmányokban.
Kapcsolódó szavak
– Paraszti
– Falusi
– Durvaság
– Műveletlenség
– Udvariatlanság