Rövid magyarázat (definíció)
A „bulino” szó egy olasz eredetű kifejezés, amelyet leggyakrabban a gravírozás és a metszés területén használnak. A szó konkrét jelentése „véső” vagy „metsző eszköz”, amelyet finom részletek kidolgozására alkalmaznak különböző anyagokon, mint például fém, fa vagy kő.
Eredet (etimológia)
A „bulino” szó az olasz nyelvből származik, ahol a „bulinare” ige azt jelenti, hogy „vésni” vagy „metszeni”. Az olasz nyelvben a szó eredete tovább vezethető vissza a latin „bullire” kifejezésre, amely azt jelenti, hogy „forrni” vagy „buborékolni”. Ez utóbbi jelentés átvitten utalhat a véső mozgására és hatására az anyagon.
Kategória (szakterület, témakör)
A „bulino” szót leginkább a művészetek és kézművesség területén használják. Ide tartozik a gravírozás, metszés, ékszerkészítés és más finom kézműves technikák. Ezen kívül az iparművészet és a restaurálás is olyan területek, ahol gyakran találkozhatunk ezzel a kifejezéssel.
Részletesebb magyarázat
A bulino egy speciális eszköz, amelyet művészek és mesterek használnak különféle anyagokba történő finom részletek bevésésére. A bulino általában acélból készül és hegyes vége van, amely lehetővé teszi a precíz munkavégzést. Az eszköz használata különösen elterjedt volt az 1500-as években Olaszországban, amikor is nagy mesterek, mint például Albrecht Dürer és Marcantonio Raimondi használták műveik elkészítéséhez.
Az eszköz használata különleges technikai tudást igényel. A mesternek nemcsak az anyag tulajdonságait kell ismernie, hanem azt is tudnia kell, hogyan kell megfelelően kezelni az eszközt annak érdekében, hogy elérje a kívánt hatást. A bulino technika kiemelkedően fontos szerepet játszik az ékszerkészítésben is, ahol aprólékos mintákat és díszítéseket hoznak létre.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Véső
- Metsző eszköz
- Gravírozó szerszám
- Karcoló
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Simító
- Csiszoló
- Koptató
Példamondatok
- A mester egy finom bulinót használt a gyűrű díszítésére.
- A régi metszetek készítéséhez gyakran alkalmaztak bulinót.
- A gravírozó műhelyben számos különféle méretű és formájú bulinót találhatunk.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A bulino kifejezést leginkább szakmai körökben használják. Különösen elterjedt a művészeti iskolákban és kézműves műhelyekben. Az ékszerkészítők és gravírozók mindennapi munkájuk során rendszeresen alkalmazzák ezt az eszközt. Bár kevésbé ismert a köznyelvben, azok számára, akik érdeklődnek a kézműves technikák iránt vagy részt vesznek ilyen tevékenységekben, ez egy jól ismert fogalom.
Kapcsolódó szavak
- Gravírozás
- Metszés
- Kézművesség
- Művészet
- Ékszerkészítés