Rövid magyarázat (definíció)
A „cikornya” szó a magyar nyelvben díszítést, bonyolult vagy túldíszített mintát jelent. Gyakran használják olyan dolgok leírására, amelyek túlzottan díszesek vagy részletekben gazdagok.
Eredet (etimológia)
A „cikornya” szó a latin „cicero” szóból ered, amely Cicero római szónokra utal. Az idők folyamán a szó jelentése átalakult, és a középkori latinban már bonyolult írásmódot jelentett. A magyar nyelvbe valószínűleg német közvetítéssel került be, ahol a „Zierornament” kifejezés hasonló jelentéssel bír.
Kategória (szakterület, témakör)
A „cikornya” szó elsősorban az irodalom és a művészetek területén használatos. Leggyakrabban az építészetben, képzőművészetben és irodalmi stílusok leírására alkalmazzák.
Részletesebb magyarázat
A cikornya kifejezés gyakran negatív konnotációval bír, mivel általában túlzott díszítést vagy bonyolultságot sugall. Az építészetben például egy cikornyás homlokzat olyan részletekkel van tele, amelyek inkább dekoratívak, mint funkcionálisak. Az irodalomban egy cikornyás stílusú írásmű túlságosan bonyolult mondatszerkezeteket és díszes nyelvezetet használ.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Ornamentika
- Díszítés
- Cifraság
- Minta
- Pompa
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Egyszerűség
- Letisztultság
- Purisztikusság
- Szerénység
- Minimalizmus
Példamondatok
- A barokk templom homlokzata tele van cikornyákkal.
- A költő cikornyás stílusa nehezen érthetővé teszi verseit.
- A régi kéziratok margóján gyakran találhatók cikornyás díszítések.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „cikornya” szó mind szakmai, mind köznyelvi használatban előfordul. Az építészek és művészettörténészek gyakran alkalmazzák a kifejezést az épületek és műalkotások leírására. Az irodalomban is használt fogalomként szolgálhat egy adott stílus vagy szerző jellemzésére. A köznyelvben pedig általában pejoratív értelemben használják arra, hogy valami túldíszített vagy feleslegesen bonyolult.
Kapcsolódó szavak
- Barokk
- Rococo
- Dekoráció
- Díszművészet
- Művészi stílusok