Rövid magyarázat (definíció)
A cinizmus olyan attitűd vagy gondolkodásmód, amely az emberek motivációit alapvetően önzőnek és érdekvezéreltnek tekinti. A cinikus személy hajlamos arra, hogy kételkedjen mások őszinteségében és tisztességében, gyakran ironikus vagy szarkasztikus megjegyzések formájában.
Eredet (etimológia)
A „cinizmus” szó a görög „kynismos” kifejezésből származik, amely a Kr. e. 4. században élt filozófiai iskola, a Künikoszok nevéhez kapcsolódik. A Künikoszok Diogenész vezetésével olyan életmódot hirdettek, amely elutasította a társadalmi konvenciókat és az anyagi javakat. Az őszinteséget és az egyszerűséget helyezték előtérbe, gyakran provokatív módon.
Kategória (szakterület, témakör)
A cinizmus fogalma elsősorban a filozófiához és a pszichológiához kötődik, de jelentős hatással van a szociológiára és a politikatudományra is. Emellett gyakran találkozunk vele irodalmi művekben és köznyelvi használatban is.
Részletesebb magyarázat
A cinizmus mélyebb megértése érdekében fontos megkülönböztetni azt az eredeti filozófiai irányzattól és a modern hétköznapi használattól. Míg az eredeti künikoszok célja az volt, hogy visszatérjenek egy természetesebb és őszintébb életmódhoz, addig a mai cinizmus inkább negatív töltetű és pesszimista szemléletmódot tükröz.
A modern cinizmus gyakran összekapcsolódik a bizalmatlansággal és az elégedetlenséggel. Az emberek hajlamosak azt feltételezni, hogy mások cselekedetei mögött mindig valamilyen önző érdek húzódik meg. Ez az attitűd nemcsak személyes kapcsolatokban jelenhet meg, hanem társadalmi szinten is, például politikai vagy gazdasági kérdésekben.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Pesszimizmus
- Szkepticizmus
- Bizalmatlanság
- Ironia
- Szarkazmus
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Idealizmus
- Optimizmus
- Bízalom
- Őszinteség
- Naivitás
Példamondatok
- A cinikus ember mindig kételkedik mások jó szándékában.
- A politikai viták során gyakran találkozunk cinizmussal.
- A cinizmus megnehezíti az őszinte kapcsolatok kialakulását.
- A künikosz filozófusok életmódja sokban különbözik a mai cinikus gondolkodástól.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A cinizmust széles körben használják mind szakmai, mind köznyelvi kontextusban. Filozófiai tanulmányokban részletesen elemzik annak történeti gyökereit és fejlődését. Pszichológiai kutatások vizsgálják annak hatását az emberi viselkedésre és kapcsolatokra. A köznyelvben pedig gyakran találkozunk vele mindennapi beszélgetések során, amikor valaki ironikus vagy szarkasztikus megjegyzéseket tesz.
Kapcsolódó szavak
- Künikoszok
- Pesszimista hozzáállás
- Ironia
- Társadalmi kritika
- Kritikai gondolkodás