Rövid magyarázat (definíció)
A „csóré” szó a magyar nyelvben leggyakrabban arra utal, hogy valaki vagy valami meztelen, fedetlen, ruha nélküli. Ezt a kifejezést általában informális vagy köznyelvi kontextusban használják.
Eredet (etimológia)
A „csóré” szó eredete a magyar nyelvben nem teljesen tisztázott. Valószínűleg népi eredetű szó, amely hosszú idő alatt alakult ki és terjedt el. A szláv nyelvekben található hasonló hangzású és jelentésű szavak is befolyásolhatták a kialakulását.
Kategória (szakterület, témakör)
A „csóré” szó főként a köznyelv és a népnyelv kategóriájába tartozik. Ritkán fordul elő hivatalos vagy szakmai szövegekben, inkább hétköznapi beszélgetések során használják.
Részletesebb magyarázat
A „csóré” kifejezés többféle kontextusban használható. Leggyakrabban az emberek ruhátlan állapotára utal, de alkalmazható tárgyakra is, ha azok nincsenek burkolva vagy fedve. Például egy csóré fa azt jelenti, hogy a fa kérge le van hántva. Emellett humoros vagy enyhén pejoratív jelentést is hordozhat, amikor valaki viccesen vagy lekicsinylően beszél egy másik személyről.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Meztelen
- Fedetlen
- Pucér
- Levetkőzött
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Felöltözött
- Beburkolt
- Fedett
- Ruha alatt lévő
Példamondatok
- A gyerekek csórén futkároztak a kertben.
- A csóré fa törzse különösen érzékeny az időjárás viszontagságaira.
- Mindenki nevetett, amikor Péter csórén kijött a medencéből.
- A festőműhelyben található csóré szobrok még befejezésre várnak.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „csóré” szó leginkább köznyelvi használatban fordul elő. Gyakran hallani baráti beszélgetések során, családi környezetben vagy vidéki tájakon. Ritkán találkozni vele hivatalos dokumentumokban vagy tudományos írásokban.
Kapcsolódó szavak
- Pucérkodás
- Ruha nélküliség
- Kopaszság (növények esetében)
- Vetkőzés