Rövid magyarázat (definíció)
A „curriculum” szó egy oktatási szakkifejezés, amely az iskolai vagy egyetemi tananyagok és tantervek összességére utal. A curriculum meghatározza, hogy milyen tantárgyakat és témaköröket kell a diákoknak elsajátítaniuk egy adott időszak alatt.
Eredet (etimológia)
A „curriculum” szó latin eredetű, ahol a „currere” igéből származik, melynek jelentése „futni” vagy „haladni”. Az eredeti latin kifejezés jelentése tehát valami olyasmi volt, mint „futópálya” vagy „versenypálya”, ami később átvitt értelemben az oktatásban használt tantervekre kezdett utalni.
Kategória (szakterület, témakör)
A curriculum fogalma leginkább az oktatás és pedagógia területén használatos. Ide tartoznak az általános iskolák, középiskolák, egyetemek és más oktatási intézmények által összeállított tantervek.
Részletesebb magyarázat
A curriculum nem csupán a tantárgyak listáját jelenti, hanem magában foglalja azok céljait, tartalmát, módszereit és értékelési formáit is. A curriculum készítésekor figyelembe veszik a diákok életkorát, előzetes tudását és képességeit. A tanterv célja, hogy strukturáltan és hatékonyan vezesse végig a diákokat a tanulási folyamaton.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Tanterv
- Oktatási program
- Tanmenet
- Oktatási terv
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Improvizáció
- Spontaneitás
- Ad hoc tevékenység
Példamondatok
- A középiskolai curriculum tartalmazza az összes kötelező tantárgyat.
- A tanárok rendszeresen felülvizsgálják a curriculumot, hogy naprakész maradjon.
- A diákok elégedettek voltak az újonnan bevezetett curriculum változtatásokkal.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „curriculum” kifejezést leginkább szakmai környezetben használják, különösen az oktatásban dolgozó szakemberek körében. Azonban egyre gyakrabban találkozhatunk vele köznyelvi kontextusban is, amikor például szülők beszélnek gyermekeik iskolai programjáról.
Kapcsolódó szavak
- Pedagógia
- Tantárgy
- Tantervfejlesztés
- Tanárok
- Diákok