Rövid magyarázat (definíció)
A „de lege lata” kifejezés latin eredetű jogi terminus, amely szó szerint azt jelenti: „a hatályos törvény szerint”. Ez a kifejezés arra utal, hogy egy adott jogi kérdést a jelenleg érvényben lévő jogszabályok alapján kell megítélni.
Eredet (etimológia)
A „de lege lata” kifejezés latin nyelvből származik. A „de” prepozíció jelentése „valamiről”, a „lege” a „lex” („törvény”) szóból ered, és genitivus alakban van, míg a „lata” az igei melléknévi igenév, amely az „latus” igéből származik és jelentése „hozott” vagy „kibocsátott”. Együttesen tehát a kifejezés azt jelenti: „a hozott törvény szerint”.
Kategória (szakterület, témakör)
A „de lege lata” kifejezés elsősorban a jogtudomány területén használatos. Gyakran alkalmazzák jogászok, bírák és egyéb jogi szakemberek, amikor egy adott jogi kérdés aktuális szabályozására hivatkoznak.
Részletesebb magyarázat
A jogi gyakorlatban gyakori az olyan helyzetek elemzése, amelyekben különbséget kell tenni a jelenlegi törvényi szabályozás és a jövőbeni vagy kívánt változtatások között. A „de lege lata” kifejezést akkor használjuk, amikor az aktuálisan hatályos jogszabályok alapján kell megítélni egy ügyet vagy helyzetet. Ezzel szemben létezik egy másik kifejezés is, a „de lege ferenda”, amely azt jelenti: „a jövőbeni törvény szerint”, és arra utal, hogy milyen törvényi változtatások lennének kívánatosak.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Hatályos jog szerint
- Jelenlegi törvények alapján
- Érvényben lévő jogszabályok szerint
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- De lege ferenda
- Kívánt törvények szerint
- Jövőbeni szabályozás alapján
Példamondatok
- A bíróság de lege lata ítélkezett az ügyben.
- A jogászok de lege lata érveltek a per során.
- A döntés de lege lata alapult, figyelembe véve az aktuális törvényi előírásokat.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „de lege lata” kifejezést elsősorban szakmai környezetben használják, különösen a jogászok és bírák körében. Ritkábban fordul elő köznyelvi használatban, mivel speciális jogi kontextust feltételez.
Kapcsolódó szavak
- Törvény
- Jogszabály
- Bírói gyakorlat
- Jogi értelmezés
- Törvényhozás