Rövid magyarázat (definíció)
A dekagon egy tíz oldalú sokszög, amely a geometria területén használatos. A szó a görög „deka” (tíz) és „gonia” (szög) szavakból származik. Egy szabályos dekagon esetében minden oldala és szöge egyenlő.
Eredet (etimológia)
A „dekagon” szó a görög nyelvből ered, ahol a „deka” jelentése tíz, míg a „gonia” jelentése szög vagy sarok. Az ókori görögök már ismerték és tanulmányozták a különböző sokszögek tulajdonságait, így a dekagont is.
Kategória (szakterület, témakör)
A dekagon fogalma elsősorban a matematika és azon belül is a geometria területéhez tartozik. Ezen kívül alkalmazzák még az építészetben, művészetekben és mérnöki tudományokban is.
Részletesebb magyarázat
Egy dekagon belső szögeinek összege 1440 fok. Szabályos dekagon esetén minden belső szög 144 fokos. Egy szabályos dekagont úgy lehet megrajzolni, hogy minden oldala egyenlő hosszúságú és minden belső szöge egyenlő nagyságú.
A szabályos dekagon köré írható kör sugara megegyezik az oldal hosszának felével osztva a szinusz 18 fokkal, míg a beírt kör sugara az oldal hosszának felével osztva a tangens 36 fokkal.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
– Tízszög
– Tízoldalú sokszög
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
– Egyszög (nem létezik)
– Kétszög (nem létezik)
Példamondatok
– A matematikai versenyen egy szabályos dekagont kellett szerkeszteni.
– Az építészeti tervben egy dekagon alakú alaprajzot használtak.
– A művészeti alkotás központi eleme egy gyönyörűen megrajzolt dekagon volt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A dekagon kifejezést leggyakrabban szakmai környezetben használják, például matematikai tanulmányokban vagy mérnöki tervezés során. Azonban előfordulhat köznyelvi használatban is, különösen olyan kontextusokban, ahol geometriai formákról esik szó.
Kapcsolódó szavak
– Sokszög
– Geometria
– Szabályos sokszög
– Kör
– Belső szög