Rövid magyarázat (definíció)
A „delátor” szó olyan személyt jelöl, aki másokat feljelent, gyakran saját haszna érdekében. Eredetileg a római jogban használták ezt a kifejezést azokra, akik bűncselekményeket jelentettek be a hatóságoknak.
Eredet (etimológia)
A „delátor” szó a latin „delator” szóból származik, amelynek jelentése „feljelentő”. A latin ige, amelyből ez ered, a „delatio”, jelentése „jelentés” vagy „feljelentés”. A római korban a delátorok fontos szerepet játszottak az igazságszolgáltatásban, mivel segítettek feltárni és bizonyítani bűncselekményeket.
Kategória (szakterület, témakör)
A „delátor” szó leginkább a jog és történelem területére tartozik. Történelmi kontextusban gyakran találkozunk vele az ókori Róma kapcsán, míg modern jogi környezetben ritkábban használják ezt a kifejezést.
Részletesebb magyarázat
A delátorok szerepe az ókori Rómában igen összetett volt. Az állam számára hasznosak voltak, mivel segítettek feltárni bűncselekményeket és visszaéléseket. Ugyanakkor gyakran saját érdekeiket is szem előtt tartották, hiszen pénzbeli jutalmat kaptak sikeres feljelentéseikért. Ezért sok esetben megvádolták őket azzal, hogy hamis vádakat emelnek ártatlan emberek ellen.
A modern korban a delátorság fogalma negatív konnotációval bírhat. A köznyelvben gyakran pejoratív értelemben használják olyan személyekre, akik másokat önös érdekből vagy bosszúból jelentenek fel.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Besúgó
- Informátor
- Feljelentő
- Tippadó
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Támogató
- Védelmező
- Szimpatizáns
- Cinkos
Példamondatok
- A delátor részletes jelentést tett a hatóságoknak.
- A közösség nem nézte jó szemmel a besúgók tevékenységét.
- A feljelentő információi alapján indították el a nyomozást.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A delátor szó leginkább történelmi és jogi kontextusban használatos. Az ókori Rómában betöltött szerepük miatt gyakran találkozunk vele történelmi tanulmányokban és könyvekben. Modern jogi környezetben ritkább, de előfordulhat rendőrségi nyomozások során is.
Köznyelvben inkább pejoratív értelemben használják olyan személyekre utalva, akik másokat önös érdekből jelentenek fel.
Kapcsolódó szavak
- Feljelentés
- Bűnvádi eljárás
- Nyomozás
- Jutalom
- Bírói hatalom