Rövid magyarázat (definíció)
A demonológia a démonokkal és a természetfeletti lényekkel foglalkozó tudományág. Ez a terület tanulmányozza a démonok eredetét, természetét, hatásait és azokkal kapcsolatos hiedelmeket.
Eredet (etimológia)
A „demonológia” szó a görög „daimon” (δαιμον) szóból származik, amely eredetileg isteni vagy természetfeletti lényt jelentett. A „logia” (λογία) utótag pedig tanulmányt vagy tudományt jelöl. Így a demonológia szó szerint a démonok tudománya.
Kategória (szakterület, témakör)
A demonológia főként a vallástudományok, a folklorisztika és az okkultizmus területeihez tartozik. Emellett kapcsolatban áll az antropológiával, pszichológiával és irodalomtudománnyal is.
Részletesebb magyarázat
A demonológia különböző kultúrákban és vallásokban eltérő jelentéssel bírhat. A keresztény demonológia például a Bibliában említett démonokkal és ördögökkel foglalkozik, míg más vallásokban, mint például az iszlámban vagy hinduizmusban, saját démoni entitásaik vannak. A demonológusok gyakran kutatják ezen lények szerepét az emberi történelemben, mitológiákban és vallási szövegekben. Ezen kívül vizsgálják a démonokról szóló népi hiedelmeket és legendákat is.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Démonkutatás
- Démonismeret
- Démonológiai tanulmányok
- Ördögtan
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Angyaltan
- Teológia
- Szenttan
- Istentan
Példamondatok
- A középkori szerzők gyakran írtak műveket a demonológiáról.
- A modern pszichológia néha hasonlítja össze az ősi demonológiai hiedelmeket a mentális betegségekkel.
- A filmekben gyakran találkozunk demonológiai elemekkel.
- A kutató évekig tanulmányozta a különböző kultúrák demonológiáját.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A demonológia kifejezést leginkább szakmai körökben használják, különösen teológusok, vallástudósok és okkultisták körében. Azonban köznyelvben is előfordulhat, főleg irodalmi művekben, filmekben és populáris kultúrában.
Kapcsolódó szavak
- Démon
- Ördögűzés
- Mágia
- Mítosz
- Szellemvilág
- Néprajz