Rövid magyarázat (definíció)
A „derogál neki” kifejezés azt jelenti, hogy valami megalázó vagy méltóságon aluli számára. Az illető úgy érzi, hogy a szóban forgó cselekedet vagy helyzet csökkenti az ő társadalmi státuszát vagy önbecsülését.
Eredet (etimológia)
A „derogál” szó latin eredetű, a „derogare” igéből származik, amelynek jelentése „csökkenteni, megfosztani”. A latin „de-” előtag jelentése „le”, míg a „rogare” jelentése „kérni”. Így a szó eredeti értelme valaminek a csökkentésére vagy elvételére utal.
Kategória (szakterület, témakör)
A „derogál neki” kifejezés leginkább a pszichológia és társadalomtudományok területén használatos, de gyakran előfordul a mindennapi beszédben is. Ez a kifejezés különösen releváns olyan helyzetekben, ahol az egyén önértékelése és társadalmi státusza kerül veszélybe.
Részletesebb magyarázat
Amikor azt mondjuk, hogy valami „derogál neki”, akkor arra utalunk, hogy az adott személy úgy érzi, hogy az adott tevékenység vagy helyzet méltatlan hozzá. Ez lehet egy munkahelyi feladat, amelyet az illető túl alacsony szintűnek tart saját képességeihez képest, vagy egy társasági esemény, amelyen való részvételt megalázónak érez. Az ilyen érzések gyakran kapcsolódnak az egyén önbecsüléséhez és társadalmi identitásához.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Alantas
- Megalázó
- Lefokozó
- Lemondó
- Méltatlan
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Megtisztelő
- Nemesítő
- Felemelő
- Tiszteletreméltó
- Becsületes
Példamondatok
- A főnöke által kiosztott feladat derogált neki.
- Úgy érezte, hogy ez a munka egyszerűen derogál neki.
- Az ilyen viselkedés mindig is derogált számára.
- Neki derogálna ilyen apróságokkal foglalkozni.
- A felajánlott pozíció derogált neki.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „derogál neki” kifejezést mind szakmai kontextusban, mind pedig köznyelvi használatban megtalálhatjuk. A munkahelyi környezetben gyakran hallhatjuk olyan helyzetekben, amikor valaki nem hajlandó elvégezni egy feladatot annak alacsony presztízse miatt. Köznyelvben pedig bármilyen mindennapi helyzetben alkalmazható, ahol valaki méltatlannak érzi az adott cselekedetet.
Kapcsolódó szavak
- Méltóság
- Önbecsülés
- Társadalmi státusz
- Presztízs
- Megaláztatás