Rövid magyarázat (definíció)
A disszidens szó olyan személyre utal, aki politikai, vallási vagy más ideológiai okokból elhagyja hazáját, gyakran illegálisan. A disszidensek általában olyan rendszerek ellen tiltakoznak, amelyekkel nem értenek egyet, és új életet kezdenek egy másik országban.
Eredet (etimológia)
A disszidens szó a latin „dissidere” igéből származik, amely azt jelenti: „külön véleményt képviselni” vagy „ellentmondani”. Az igéből képzett „dissidens” főnév eredeti jelentése „ellenálló” vagy „más véleményen lévő” volt. A szó modern használata azokra a személyekre terjedt ki, akik politikai vagy ideológiai okokból hagyják el hazájukat.
Kategória (szakterület, témakör)
A disszidens kifejezés elsősorban a politikatudomány és a történelem területén használatos. Gyakran kapcsolódik a totalitárius rendszerekhez és diktatúrákhoz, ahol az egyének nem élvezhetik a szabad véleménynyilvánítás jogát.
Részletesebb magyarázat
A disszidensek különböző okokból hagyják el hazájukat. Politikai disszidensek esetében ez gyakran azzal függ össze, hogy az adott személy nem ért egyet a kormány politikájával vagy ideológiájával. Vallási disszidensek esetében a hitéleti szabadság hiánya lehet az ok. Más esetekben gazdasági vagy társadalmi tényezők is szerepet játszhatnak.
A disszidensek története gyakran drámai és veszélyes. Sok esetben titokban kell elhagyniuk országukat, hogy elkerüljék a letartóztatást vagy más büntetést. Az új országban való beilleszkedés szintén kihívásokkal járhat, mivel nyelvi és kulturális akadályokat kell leküzdeniük.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Emigráns
- Kivándorló
- Menekült
- Expatrióta
- Politikai menekült
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Hazafi
- Lojális állampolgár
- Patrióta
- Bennszülött
- Itthon maradó
Példamondatok
- A híres író disszidensként hagyta el hazáját, miután könyveit betiltották.
- A kommunista rezsim alatt sokan váltak disszidensekké Kelet-Európában.
- A vallási üldöztetések miatt számos család döntött úgy, hogy disszidensként új életet kezd Nyugaton.
- Disszidensként nehéz volt beilleszkednie az új társadalomba, de végül sikerült megtalálnia helyét.
- A politikai aktivistát disszidensként tartják számon, miután nyíltan kritizálta a kormányt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „disszidens” kifejezést mind szakmai környezetben, mind pedig a köznyelvben használják. A történészek és politológusok gyakran elemzik a disszidensek szerepét különböző történelmi eseményekben és politikai mozgalmakban. A köznyelvben pedig általában azokkal kapcsolatban használják ezt a szót, akik valamilyen formában ellenállnak egy uralkodó rendszernek.
Kapcsolódó szavak
- Diktatúra
- Totalitarizmus
- Ellenállás
- Migráció
- Idegengyűlölet li >