Rövid magyarázat (definíció)
A diszfázia egy neurológiai eredetű beszédzavar, amely az agy sérülése vagy fejlődési rendellenessége miatt alakul ki. Ez a zavar a beszéd megértésének és/vagy kifejezésének nehézségeit jelenti, és különböző fokozatokban jelentkezhet.
Eredet (etimológia)
A „diszfázia” szó a görög nyelvből származik. A „dys-” előtag jelentése „nehézség” vagy „zavar”, míg a „-phasia” utótag a „beszéd” szóból ered. Tehát a diszfázia szó szerinti fordítása „beszédzavar”.
Kategória (szakterület, témakör)
A diszfázia az orvostudomány és pszichológia területén belül a logopédia és neurológia szakterületeihez tartozik. A diszfáziával foglalkozó szakemberek közé tartoznak a logopédusok, neurológusok és pszichológusok.
Részletesebb magyarázat
A diszfázia különböző típusai léteznek, attól függően, hogy a beszéd mely aspektusait érinti. Két fő típusa van: expresszív diszfázia, amikor a személy nehezen fejezi ki gondolatait szavakkal, és receptív diszfázia, amikor a személy nehezen érti meg mások beszédét.
Az expresszív diszfáziában szenvedők gyakran küzdenek a megfelelő szavak megtalálásával, mondatszerkesztéssel és folyékony beszéddel. Ezzel szemben a receptív diszfáziában szenvedők számára kihívást jelenthet a hallott információk feldolgozása és megértése.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Afaszia
- Beszédzavar
- Kommunikációs zavar
- Nyelvi zavar
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Folyékony beszéd
- Normál nyelvhasználat
- Zavartalan kommunikáció
Példamondatok
- A gyermeknél korai életkorban diagnosztizálták a diszfáziát.
- A baleset után Péter nehezen tudott beszélni; az orvosok szerint diszfáziája van.
- A logopédus segített Annának javítani az expresszív diszfáziáján.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „diszfázia” kifejezést leggyakrabban szakmai környezetben használják, különösen az orvostudományban és logopédiában. Azonban egyre inkább bekerül a köznyelvbe is, ahogy nő az általános tudatosság a beszéd- és nyelvi zavarok iránt.
Kapcsolódó szavak
- Afaszia
- Dizartria
- Logopédia
- Neurológia
- Beszédterápia