Rövid magyarázat (definíció)
A „dolózus” szó egy jogi kifejezés, amely olyan cselekményeket jelöl, amelyek szándékosan, rosszhiszeműen vagy csalárd módon történnek. Az ilyen cselekmények célja általában valamilyen előny megszerzése vagy mások megkárosítása.
Eredet (etimológia)
A „dolózus” szó a latin „dolus” szóból ered, amely csalást vagy megtévesztést jelent. A kifejezés az ókori római jogban is használatos volt, és onnan terjedt el a modern jogrendszerekbe.
Kategória (szakterület, témakör)
A „dolózus” kifejezés elsősorban a jogtudomány és a kriminológia területén használatos. Szoros kapcsolatban áll a büntetőjoggal, különösen a csalás és más hasonló bűncselekmények esetében.
Részletesebb magyarázat
A dolózus cselekmények jellemzője, hogy az elkövető tudatosan és szándékosan hajtja végre őket, azzal a céllal, hogy másokat megkárosítson vagy saját maga számára előnyt szerezzen. Az ilyen cselekmények gyakran bonyolultak és jól megtervezettek. Például egy dolózus szerződés megszegésének esete lehet az, amikor valaki tudatosan hamis adatokat közöl annak érdekében, hogy a szerződésből származó előnyöket megszerezze.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Csalárd
- Megtévesztő
- Rosszindulatú
- Szándékos
- Álnok
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Jogszerű
- Tiszta
- Becsületes
- Őszinte
- Korrekt
Példamondatok
- A vállalat vezetőjét dolózus pénzügyi manőverekkel vádolták.
- A bíróság dolózus szerződésszegés miatt ítélte el az alperest.
- A nyomozás során kiderült, hogy az ügyfél dolózus adatokat szolgáltatott.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „dolózus” kifejezést leggyakrabban jogi kontextusban használják. Jogi dokumentumokban, bírói ítéletekben és szakmai tanulmányokban találkozhatunk vele. Bár ritkábban fordul elő a köznyelvben, ott is használható olyan helyzetek leírására, ahol valaki tudatosan és rosszhiszeműen jár el.
Kapcsolódó szavak
- Bűncselekmény
- Szerződésszegés
- Megtévesztés
- Csalás
- Büntetőjog