Rövid magyarázat (definíció)
A „fád” szó egy magyar kifejezés, amely általában unalmas, érdektelen vagy monoton dolgokra utal. Ez a szó leginkább arra használatos, hogy valami érzelmileg sivár vagy ingerszegény legyen.
Eredet (etimológia)
A „fád” szó eredete a francia „fade” szóból származik, amelynek jelentése ízetlen, lapos vagy unalmas. A magyar nyelvbe való átvétel során megőrizte eredeti jelentését és konnotációját.
Kategória (szakterület, témakör)
A „fád” szó leginkább a köznyelvi használatban fordul elő, de irodalmi és művészeti szövegekben is gyakran találkozhatunk vele. Az élet különböző területein alkalmazható, amikor valami érzelmileg vagy intellektuálisan nem kielégítő.
Részletesebb magyarázat
A „fád” kifejezést számos kontextusban használhatjuk. Például egy beszélgetés lehet fád, ha az nem tartalmaz izgalmas vagy érdekes elemeket. Egy könyv vagy film is lehet fád, ha a cselekmény lapos és nem köti le az olvasó vagy néző figyelmét. Az élet különböző aspektusaira alkalmazva, a „fád” arra utalhat, hogy valami hiányzik az élénkségből vagy az érdekességből.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Unalmas
- Érdektelen
- Monoton
- Lapos
- Sivár
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Izgalmas
- Érdekes
- Lendületes
- Élénk
- Vonzó
Példamondatok
- A tegnapi előadás rendkívül fád volt; alig tudtam ébren maradni.
- A könyv első fejezete fádnak tűnt, de később izgalmasabb lett.
- A munkahelyi megbeszélések gyakran fádak és időpazarlók.
- A film kritikái szerint a történet túl fád volt ahhoz, hogy lekösse a nézőket.
- A vacsora beszélgetése fád volt, senki sem hozott fel érdekes témákat.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „fád” szó leginkább köznyelvi használatban fordul elő. Mindennapi beszélgetések során gyakran alkalmazzák az emberek olyan helyzetek leírására, amelyek nem elégítik ki az érzelmi vagy intellektuális igényeiket. Emellett irodalmi művekben is találkozhatunk vele, ahol a szerzők gyakran használják hangulatfestésre.
Kapcsolódó szavak
- Közömbös
- Szenvtelen
- Laposkodó
- Sivárság
- Egyhangú