Rövid magyarázat
A „fantazmagória” szó egy olyan képzeletbeli vagy irreális jelenséget, gondolatot vagy történetet jelöl, amelynek nincs valós alapja. Gyakran használják arra, hogy leírjanak valamit, ami túlzottan fantáziadús vagy hihetetlen.
Eredet (etimológia)
A „fantazmagória” szó eredete a görög „phantasma” szóból származik, amely jelentése „látomás” vagy „képzelgés”. A szó a 18. században került be az európai nyelvekbe, és először a francia „phantasmagorie” formájában jelent meg. Az eredeti görög kifejezés a „phantazein” igéből ered, amely azt jelenti, hogy „megjelenni” vagy „látszani”.
Kategória (szakterület, témakör)
A „fantazmagória” szó leginkább az irodalom és a pszichológia területén használatos. Az irodalomban gyakran találkozhatunk vele, amikor a szerzők képzeletbeli világokat vagy irreális eseményeket írnak le. A pszichológiában pedig olyan állapotok leírására használják, amelyek során az egyén elveszíti a valóságérzékét.
Részletesebb magyarázat
A fantazmagória olyan jelenségekre utal, amelyek teljes mértékben a képzelet szüleményei. Ezek lehetnek különféle látomások, álmok vagy akár hallucinációk is. Az ilyen típusú gondolatok gyakran túloznak és eltávolodnak a valóságtól, így sokszor hihetetlenek vagy abszurdak. A fantazmagóriák lehetnek pozitívak vagy negatívak is; például egy gyermek fantazmagóriája lehet egy varázslatos királyságban való élet, míg egy felnőtté lehet egy rémálom szörnyeiről szóló történet.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Ábránd
- Képzelgés
- Látomás
- Illúzió
- Hallucináció
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Valóság
- Tény
- Realitás
- Igazság
Példamondatok
- A könyv tele van fantazmagóriákkal, amelyek teljesen elrugaszkodnak a valóságtól.
- A gyerekek gyakran élnek át fantazmagóriákat játék közben.
- A történet annyira hihetetlen volt, hogy csakis fantazmagória lehetett.
- A művészeti alkotásokban gyakran találkozunk különféle fantazmagóriákkal.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „fantazmagória” szó mind szakmai körökben, mind pedig a köznyelvben használatos. Az irodalomban és művészetekben gyakran találkozunk vele mint eszközzel a kreativitás és képzelet kifejezésére. A pszichológiai szakirodalomban pedig az emberi elme működésének egyik aspektusát írja le. A köznyelvben sokszor pejoratív értelemben használják arra, hogy valaki irreális ábrándjait kritizálják.
Kapcsolódó szavak
- Képzelet
- Mesevilág
- Álomvilág
- Fikció
- Képzelőerő