Rövid magyarázat (definíció)
A „felsrófol” szó a magyar nyelvben azt jelenti, hogy valamit mesterségesen vagy erőszakosan megemelni, növelni. Leggyakrabban árak, költségek vagy más értékek hirtelen és jelentős mértékű emelésére használják.
Eredet (etimológia)
A „felsrófol” szó eredete a német „schrauben” szóra vezethető vissza, amely csavarozást jelent. A magyar nyelvbe átvett kifejezés eredetileg mechanikus tevékenységre utalt, majd átvitt értelemben kezdtek el használni olyan helyzetek leírására, ahol valamit mesterségesen növelnek vagy emelnek.
Kategória (szakterület, témakör)
A „felsrófol” szó leginkább a gazdaság és pénzügy területén használatos, de előfordul a köznyelvben is különböző kontextusokban. Például árak, bérek, illetve bármilyen érték emelkedésére vonatkozóan.
Részletesebb magyarázat
A „felsrófol” kifejezés többféle helyzetben alkalmazható. Például egy üzleti tárgyaláson az egyik fél „felsrófolhatja” az árakat, hogy nagyobb hasznot érjen el. Ez a fajta mesterséges emelés gyakran negatív konnotációval bír, mivel arra utalhat, hogy az emelés nem indokolt vagy túlzó.
Ezen kívül politikai vagy társadalmi kontextusban is találkozhatunk vele: például egy választási kampány során egy politikus felsrófolhatja ígéreteit annak érdekében, hogy több szavazót nyerjen meg magának. Az ilyen ígéretek gyakran irreálisak és nehezen teljesíthetők.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Megemel
- Növel
- Felhajt
- Mesterségesen növel
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Csökkent
- Levisz
- Leszorít
- Lecsökkent
Példamondatok
- A cég felsrófolta az árakat a kereslet növekedése miatt.
- A politikus felsrófolta az ígéreteit a kampány során.
- A lakásárakat mesterségesen felsrófolták a spekulánsok.
- A bolt tulajdonosa felsrófolta az árakat karácsony előtt.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „felsrófol” kifejezést mind szakmai, mind köznyelvi környezetben használják. Gazdasági szakemberek gyakran alkalmazzák piaci elemzések során, amikor például egy termék árának hirtelen emelkedését vizsgálják. A köznyelvben pedig általában akkor kerül előtérbe, amikor valaki úgy érzi, hogy egy áremelkedés túlzott vagy indokolatlan.
Kapcsolódó szavak
- Csalás
- Spekuláció
- Infláció
- Kereslet-kínálat
- Túlárazás