Rövid magyarázat (definíció)
A „filippika” szó egy éles, heves támadó beszédet vagy írást jelent, amely gyakran politikai vagy erkölcsi kritikát fogalmaz meg. Eredetileg a híres görög szónok, Démoszthenész által mondott beszédekre utal, amelyekben II. Philipposz makedón király ellen szónokolt.
Eredet (etimológia)
A „filippika” szó a görög „Φιλιππικοί λόγοι” (Philippikoi logoi) kifejezésből származik, amely Démoszthenész beszédeire utal. Ezeket a beszédeket Démoszthenész az időszámításunk előtti 4. században mondta Athénban, hogy figyelmeztesse a polgárokat II. Philipposz makedón király terjeszkedési terveire. A latin nyelv közvetítésével került be a modern európai nyelvekbe.
Kategória (szakterület, témakör)
A filippika kifejezés elsősorban a retorika és irodalom területén használatos, de gyakran találkozhatunk vele történelmi és politikai kontextusban is.
Részletesebb magyarázat
A filippika nem csupán egy egyszerű támadó beszéd; jellemzője a szenvedélyes érvelés és az éles kritika. Az ilyen típusú beszédek célja gyakran az, hogy felrázza a hallgatóságot és cselekvésre ösztönözze őket valamilyen ügy érdekében. Démoszthenész filippikái például arra irányultak, hogy Athén polgárait meggyőzzék arról, hogy ellenálljanak II. Philipposz makedón király hódító terveinek.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Tirád
- Diatribe
- Harangue
- Pamflet
- Polemika
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Dicséret
- Élogium
- Panaszmentes beszéd
- Békítő beszéd
Példamondatok
- A politikus heves filippikát tartott az ellenfele korrupciós ügyeiről.
- A professzor filippikája után már senkinek sem maradt kétsége afelől, hogy változtatni kell az oktatási rendszeren.
- A diákok filippikája az iskola vezetése ellen nagy visszhangot keltett.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „filippika” kifejezést leggyakrabban szakmai környezetben használják, különösen politikai elemzők, történészek és irodalmárok körében. Azonban köznyelvi használata is elterjedt lehet olyan helyzetekben, amikor valaki erőteljesen kritizál valamit vagy valakit.
Kapcsolódó szavak
- Retorika
- Kritika
- Szónoklat
- Polemicizmus
- Démoszthenész