Rövid magyarázat (definíció)
A „flagelláns” szó olyan személyeket jelöl, akik önkéntes testi fenyítést alkalmaznak saját magukon vallási vagy spirituális okokból. A flagellánsok gyakran csoportosan végzik ezt a tevékenységet, és céljuk az önmegtisztulás, bűnbánat kifejezése vagy a vallási buzgóság demonstrálása.
Eredet (etimológia)
A „flagelláns” szó a latin „flagellare” igéből származik, amelynek jelentése „korbácsolni”. Az „-ans” végződés pedig az ige jelen idejű melléknévi igeneve, így a szó szerinti jelentése „korbácsoló”. A kifejezés a középkorban vált ismertté Európában.
Kategória (szakterület, témakör)
A „flagelláns” kifejezés elsősorban a vallástudomány és történelem területén használatos. Különösen a középkori keresztény vallási gyakorlatok kapcsán találkozhatunk vele.
Részletesebb magyarázat
A flagelláns mozgalom különösen a 13-14. századi Európában volt elterjedt. Ezek az emberek gyakran nyilvánosan vonultak fel, miközben korbáccsal vagy más eszközzel ütötték saját testüket. A flagellánsok úgy vélték, hogy ezzel a cselekedettel bűneik megbocsátást nyernek és közelebb kerülnek Istenhez. A középkori járványok, például a pestis idején különösen sokan csatlakoztak ehhez a mozgalomhoz abban a hitben, hogy ez segíthet elkerülni vagy megszüntetni a járványokat.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Önostorozó
- Bűnbánó
- Aszkéta
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Hedonista
- Élvezethajhász
- Önmagát kényeztető
Példamondatok
- A középkori flagellánsok csoportosan vonultak végig Európa városain.
- A flagelláns mozgalom hívei úgy hitték, hogy önsanyargatásukkal megtisztulhatnak bűneiktől.
- A pestisjárvány idején sokan csatlakoztak a flagellánsokhoz abban a reményben, hogy megmenekülhetnek.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A „flagelláns” kifejezés leginkább történelmi és vallástudományi kontextusban használatos. Köznyelvben ritkán fordul elő, leginkább akkor találkozhatunk vele, ha valaki történelmi eseményekről vagy vallási gyakorlatokról beszél.
Kapcsolódó szavak
- Bűnbánat
- Önsanyargatás
- Kereszténység
- Középkor
- Pestisjárvány