Rövid magyarázat (definíció)
A „fragmentális” szó olyan jelenségre vagy dologra utal, amely töredékes, részletekben létezik, nem teljes vagy hiányos. Ez a kifejezés gyakran használatos különböző tudományterületeken, mint például az irodalom, a művészetek és a tudományok, hogy jelezze, hogy valami nem egész, hanem csak részekben áll rendelkezésre.
Eredet (etimológia)
A „fragmentális” szó a latin „fragmentum” szóból származik, amely „töredéket” jelent. A „fragmentum” maga a „frangere” igéből ered, amelynek jelentése „törni”. Az „-alis” végződés pedig melléknévvé alakítja a főnevet, így kapjuk meg a fragmentális szót.
Kategória (szakterület, témakör)
A fragmentális szó különböző szakterületeken használatos:
- Irodalom: Fragmentális írások azok az irodalmi művek vagy szövegek, amelyek nem teljesek.
- Művészet: Fragmentális műalkotások olyan alkotások, amelyek csak részletekben maradtak fenn.
- Tudomány: Fragmentális adatok vagy leletek olyan információk vagy tárgyak, amelyek nem teljes egészükben állnak rendelkezésre.
Részletesebb magyarázat
A fragmentális jelleg számos helyzetben előfordulhat. Az irodalomban például egy régészeti feltárás során előkerült kézirat lehet fragmentális, mert az idő múlásával csak töredékek maradtak meg belőle. A művészetekben egy festmény vagy szobor is lehet fragmentális, ha az eredeti alkotásnak csak darabjai maradtak fenn. A tudományban pedig egy kutatás során gyűjtött adathalmaz lehet fragmentális, ha csak részleges információkat tartalmaz.
Szinonimák (rokon értelmű szavak)
- Töredékes
- Hiányos
- Részleges
- Csonka
Ellentétes jelentésű szavak (antonímák)
- Teljes
- Egész
- Kerek
- Komplett
Példamondatok
- A régészeti ásatások során számos fragmentális lelet került elő.
- A költő hagyatékában több fragmentális vers is található.
- A festmény sajnos csak fragmentálisan maradt fenn az utókor számára.
Használati területek (szakmai vagy köznyelvi használat)
A fragmentális kifejezés mind szakmai körökben, mind pedig a köznyelvben előfordulhat. Szakmai körökben gyakran használják tudományos munkákban és elemzésekben annak jelzésére, hogy az adott anyag vagy adat nem teljes. Köznyelvi használatban inkább ritkább, de előfordulhat például művészeti kritikákban vagy irodalmi elemzésekben.
Kapcsolódó szavak
- Töredék
- Fragmentum
- Hiányosság
- Csonkolt